BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x
BREAKING NEWS

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U kërkonte para qytetarëve, Policia e Shtetit merr vendimin drastik për efektivin, në hetim edhe... (Emrat)

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U
x

Rajoni

Vuçiç nis luftën e fshehtë ndaj Kosovës, nxjerr “asin e fundit që ka nën mëngë”, ja çfarë po përgatit presidenti serb për Prishtinën në seancën e OKB

Vuçiç nis luftën e fshehtë ndaj Kosovës, nxjerr

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është gati të luajë dhe “asin e fundit që ka nën mëngë”. Plani i tij diplomatik që po vihet në zbatim nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç, me fokus statusin e Kosovës, nisi ditën e djeshme me një takim “miqësor” me kryeministrin hungarez Viktor Orbán, por do të vazhdojë me takime që do të jenë më pak të favorshme për Serbinë, deri në seancën e Kombeve të Bashkuara, aty ku Vuçiç më në fund mund të zbulojë se cilat janë vendet e reja që kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Vuçiç e mban listën e “njohjeve” si “as në mëngë” për “ditët e vështira” në vijim, siç la të kuptohet vetë presidenti serb gjatë fjalimit të tij para deputetëve në Kuvendin e Serbisë në fund të seancës speciale. Kjo lëvizje e Vuçiç vjen për Kosovën për shkak të mundësisë së hapjes së çështjes së anëtarësimit të Prishtinës në OKB, siç thuhet jozyrtarisht në qarqet diplomatike. “Kjo mund të jetë përgjigja e Serbisë ndaj zgjatjes së mundshme të çështjes së anëtarësimit të Kosovës në Kombet e Bashkuara, në seancën e ardhshme të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe intensifikimit të presionit ndaj Serbisë për të njohur pavarësinë e Kosovës, sipas burimeve diplomatike të Danas.

Plani i Vuçiç

Në një seancë të posaçme të Kuvendit Popullor të Serbisë, ku presidenti i Serbisë prezantoi një raport për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Vuçiç bëri të ditur se lëvizjet e tij të radhës lidhur me çështjen e Kosovës janë takimet e planifikuara në nivelin e politikës së jashtme. “Pres që pas këtyre presioneve bazë të vijnë kategoritë më të rënda”. Besoj se do të mund t'ju tregoj më shumë për këtë kur të kthehem nga Nju Jorku, sepse tani për tani kam planifikuar 22 takime dypalëshe me krerët e shteteve dhe qeverive”, theksoi ndër të tjera Vuçiç. Ai ka dhënë alarmin duke paralajmëruse se “ditë të vështira na presin”, dhe duke qenë se ka folur në të njëjtën seancë, dhe ka kohë që ka paralajmëruar se ka vende të reja që e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës, ai këtë listë po e përgatit dhe  po e ruan pikërisht për këto ditë të vështira, sipas medieve serbe. Në të njëjtën seancë, presidenti i Serbisë njoftoi se në 15 ditët e ardhshme, një shtet tjetër do të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe se mund të jetë vendi i tetë në serinë e fundit të fushatave diplomatike për “çnjohjen” e Serbisë. Ai tha se rezultatet e të cilit janë ende të panjohura për publikun. “Të gjitha ato tetë letra janë në Ministrinë e Jashtme dhe unë kam kopje. Jemi në pritje të momentit kur do t’i tregojmë”, tha Vuçiç.

Seanca e OKB

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së është në seancë nga 20 deri më 26 shtator, ndërsa fjalimi i Presidentit të Serbisë në OKB është planifikuar për ditën e dytë të seancës, më 21 shtator. Përveç temës më aktuale,  pushtimit rus të Ukrainës, të cilin Serbia e dënoi para OKB-së, pritet që në këtë seancë të shqyrtohet më seriozisht çështja e Kosovës, si në dritën e apeleve të reja të Rusisë, konkretisht për rastin e Kosovës në të drejtën ndërkombëtare, si dhe për shkak të presioneve gjithnjë e më të forta për të përshpejtuar dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Pas kësaj, në orarin e takimeve diplomatike të presidentit të Serbisë mund të jetë edhe samiti i parë i iniciativës së formatit të ri, Bashkësisë Politike Evropiane, i cili duhet të mbahet në fillim të tetorit në Pragë, siç raporton jozyrtarisht portali i Brukselit Euroaktiv. Burimi i kësaj media saktësoi se së shpejti do të dërgohen ftesa në vendet e rajonit, por nuk dihet se si do ta trajtojë EPZ-ja Kosovën dhe nëse ftesa do t'u përcillet edhe autoriteteve në Prishtinë. Varësisht nga rezultati i të gjitha këtyre takimeve, do të jetë më e qartë se çfarë mund të pritet nga njoftimi për një takim të ri mes Vuçiçit dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, këtë herë në Berlin, me ftesë të kancelarit gjerman Olaf Scholz. Siç po spekulohet aktualisht në media, ai takim duhet të bëhet në fund të muajit nëntor dhe ende nuk dihet se si do të shkojë, apo dhe çfarë do të diskutohet.

Më të lexuarat