BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Rajoni

Vuçiç: Nuk jam dakord me Perëndimin se Putini është i çmendur, Serbia nuk do të bëhet shpejt pjesë e BE

Vuçiç: Nuk jam dakord me Perëndimin se Putini është

Presidenti Vuçiç tha në panelin "Zgjerimi i Horizonteve Evropiane" të mbajtur në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos se është i sigurt se Serbia nuk do të bëhet së shpejti pjesë e BE-së dhe se është pak pesimist kur bëhet fjalë për mundësinë të anëtarësimit në BE. “Evropa ishte më e qëndrueshme kur Merkel ishte në pushtet”, thotë Vuçiç. Ai theksoi se është pesimist kur është fjala për mundësinë e anëtarësimit të Serbisë në BE në periudhën relativisht të fundit. “Jo vetëm Serbia, por të gjitha të tjerat në rajon. Ne jemi duke negociuar, por do të shohim. Ne kemi pikëpamje të ndryshme për BE-në”, tha Vuçiç. Ai shton se Serbia ka bërë progres ekonomik në vitet e fundit dhe se është bërë shumë për të përmirësuar sundimin e ligjit. “Kemi pasur rritje të mirë ekonomike në tre vitet e fundit. Serbia ishte ndër katër vendet me rritjen më të lartë në Evropë. Çështja është se si të vazhdohet me një rritje të ngjashme apo më të madhe dhe të bëjmë gjëra të tjera”, ka theksuar ai. Vuçiç tha: “nuk ka ëndrra të mëdha” kur është fjala për anëtarësimin në BE. "Ke të drejtë, ne nuk jemi aq entuziastë sa dikur, dhe në disa mënyra as BE-ja nuk është entuziaste për ne." Këto janë faktet dhe të gjitha shifrat e BE-së tregojnë, dhe unë ndjek shifrat në rajon, se popullariteti i BE-së po bie në rajon. Në Maqedoninë e Veriut dhe në Serbi në veçanti, madje edhe në Mal të Zi”, tha Vuçiç. Ai u shpreh në Davos se edhe pse Serbia respekton të gjitha rezultatet e Kombeve të Bashkuara, disa fuqi perëndimore nuk e respektojnë rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së kur bëhet fjalë për Serbinë. Ai në panelin "Zgjerimi i horizonteve evropiane" në Forumin Ekonomik Botëror deklaroi se "Serbia deri më tani nuk ka sulmuar askënd dhe nuk e ka ndërmend" dhe se nuk do të ndryshojë qëndrim për të respektuar sovranitetin e Ukrainës.