BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x
BREAKING NEWS

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e Shëndetësisë nxjerr bilancin e fundit: Ja sa raste të reja janë regjistruar me Covid-19

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e
x

Rajoni

Vuçiç raporton për dialogun me Kosovën: E ardhmja e fëmijëve dhe e shtetit varet nga raportet me Prishtinën

Vuçiç raporton për dialogun me Kosovën: E ardhmja e

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka shprehur gatishmërinë për të arritur një kompromis me Kosovë, gjë që do të çonte në normalizimin e marrëdhënieve mes dy vende, por nuk ka sqaruar se cila është ajo pikë për të cilën nevojitet kompromisi, për sa kohë ka refuzuar në mënyrë kategorike njohjen e Republikës së Kosovës. Ditën e djeshme në Kuvendin e Serbisë është mbajtur e pesta seancë e posaçme për raportimin e presidentit Vuçiç përpara ligjvënësve serbë në lidhje me dialogun me Kosovën. Vuçiç ka deklaruar se serbët në Kosovë duan që negociatat të zhvillohen, në mënyrë që të arrihet ndonjë zgjidhje kompromisi në të ardhmen, madje ka shtuar se arritja e një kompromisi dhe mos pasja e një marrëdhënie të ngrirë është në të mirë të Kosovës, nuk është në interes të Serbisë. “E ardhmja e fëmijëve dhe shtetit tonë varet nga mënyra se si gjenerata jonë do ta zgjidhë çështjen e Kosovës dhe Metohisë. Është e rëndësishme që ne të ruajmë sigurinë dhe sigurinë e njerëzve tanë në Kosovë dhe Metohi. Ka rreziqe dhe probleme të panumërta, por sjellja jonë duhet të jetë më e përgjegjshme, më serioze, duhet t'u tregojmë njerëzve të vërtetën dhe të mos tregojmë përralla", është shprehur ai. Ai vlerësoi se fuqitë perëndimore nuk do ta ndryshojnë qëndrimin e tyre ndaj Kosovës dhe se ato do të pajtohen për një Kosovë të pavarur me çdo kusht. “Ne nuk kemi detyrë të lehtë dhe kohë për pritje të tepërta, por kohë për t'u përballur me realitetin që na rrethon. Dialogu me Kosovën është transparent dhe pretendimet se dikush po fsheh diçka diku dhe po përpiqet të mashtrojë publikun janë gënjeshtra”, tha ai.

Akuzat e Vuçiç

Megjithatë fjalimi i tij nuk mund të ishte vetëm pozitiv, kjo pasi Vuçiç ka akuzuar palën shqiptare se nuk janë të gatshëm të përmbushin marrëveshjet e firmosur, marrëveshje të cilat sipas tij janë thuajse të përmbushura nga pala serbe. "Problemi që unë shoh si president i Serbisë është se unë nuk shoh se si do të dukej ajo zgjidhje kompromisi, dhe as nuk shoh qëllimin e palës tjetër për të diskutuar dhe menduar për një kompromis fare. Me ta, gjithçka zbret në nivelin e sulmeve dhe akuzave", theksoi Vuçiç. Ai foli para deputetëve serbë edhe për takimin e tij të parë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, që u zhvillua më 15 qershor në Bruksel. “Situata është shumë më e vështirë dhe më serioze si për ne, ashtu edhe për ta. Një zgjidhje kompromisi është diçka që duhet të kërkojmë”, tha Vuçiç. Raportimi i tij i ditës së djeshme, përfshiu rrjedhën e dialogut Serbi- Kosovë nga maji i vitit 2019 deri më 15 qershor, 2021. Ai tha se gjatë 2020-2021, Serbia u ka dhënë serbëve në Kosovë më shumë se 750 milionë, madje afërsisht 800 milionë euro, ndërsa numëroi edhe investimet e Serbisë në komunat me shumicë serbe në Kosovë. Vuçiç përmendi ndërtimin e shkollave, spitaleve dhe banesave, si dhe investimet në kisha dhe manastire të Kishës Ortodokse Serbe. Raportimi i Vuçiç zgjati tre orë.