BREAKING NEWS

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me urgjencë tek Spitali i Traumës

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me
x

Rajoni

Vuçiç: Serbia ka pak gjasa ta njohë Kosovën me kufijtë aktualë, diskutimet me Kurtin të vështira

Vuçiç: Serbia ka pak gjasa ta njohë Kosovën me

Presidenti Aleksandar Vuçiç pothuajse e ka përjashtuar dje mundësinë që Serbia ta njohë Kosovën pas rinisjes së bisedimeve por ka pranuar se pas komunikimeve me zyrtarët e SHBA që BE ka ndryshuar qëndrim dhe se do të kërkoj nga Serbia ta njoh pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë me të përditshmen austriake Der Standard, ai këmbënguli se kushti i vetëm për nisjen e tij është heqja e tarifës 100 për qind për mallrat serbe dhe insistoi në ruajtjen e tezës së këmbimit të territoreve. “Pas kësaj diskutimi duhet bërë pa parakushte. Por nëse dikush thotë përpara një dialogu të mundshëm, se ne nuk po diskutojmë territore, nuk po diskutojmë për status autonom për Veriun, për çfarë duhet të diskutojmë atëherë? Në këto rrethana, nuk ka negociata”, tha ai. Kur u pyet nëse Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës, ai fillimisht tha se “Kosova nuk kanë qenë kurrë shtet”, dhe shtoi se deri më sot Evropa nuk e ka kërkuar njohjen. Ideja fillestare e bisedimeve ka qenë si traktati themeltar mes dy Gjermanive në vitet ’70-të, pa njohje formale, gjë që, do të ishte më e lehtë për Serbinë”, tha Vuçiç.

Pak gjasa për njohjen

Pyetjes nëse do ta njihte Serbia Kosovën me kufijtë aktualë, Vuçiçi i është përgjigjur se pothuajse e përjashton këtë mundësi. “Nuk e di çfarë do të ndodhë, sepse ka pak gjasa që ne ta njohim Kosovën. Nuk mendoj se kjo do të ndodhë. Por ne nuk mund t’i mbyllim derën bisedimeve. Të dyja palët kanë çfarë të humbin dhe çfarë të fitojnë. Nuk mund të ndodhë që njëra palë të fitojë gjithçka, njohjen, territoret dhe njerëzit tanë. Çfarë marrim ne? Një anëtarësim të mundshëm në BE pas 10 vitesh? E kush na e garanton këtë? Do të ishte një garanci e ngjashme me atë që mori Maqedonia e Veriut, që iu tha se do t’i hapeshin negociatat”, argumentoi Vuçiç. Çështja e ndryshimit të kufijve nxiti debat në Kosovë dhe Shqipëri. Angazhimi i Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeministrit Edi Rama u mohua disa here, derisa çështja u pranua nga vetë Thaçi. Presidenti i Kosovës këmbënguli se diskutimin e kishte nisur ai dhe jo Vuçiç, për të përfshirë në kufijtë e Kosovës, Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcin, “por pa humbur territore”.

Ankesat për Kurtin

I pyetur se cilat janë pritshmëritë nga Albin Kurti, kryeministri i mundshëm i Kosovës, Vuçiç sinjalizoi se do të jetë e vështirë të diskutojë me të. “Ai ka paralajmëruar largimin e taksës, por dëshiron që Serbia të pranojë tabelat e veturave të Kosovës. Kurti nuk i lexon fare marrëveshjet e arritura pasi ekziston një marrëveshje për targat e veturave, e cila thotë se këto vetura duhet të kenë një etiketë në tabelë dhe anasjelltas. Kur Kurti të dëshirojë aranzhimin e një gjëje të re, atëherë do të shohim se çka mund të bëjmë. E dini se, ata kurrë nuk kanë qenë shtet dhe janë të frustruar e flasin për këtë arsye për gjëra qesharake”, tha ai. Vuçiç shtoi se për njohjen e Kosovës duhet të dëgjojnë kushtet e BE. Vuçiç përmendi gjithahtu marrëveshjen me Ramën dhe Zaevin për të krijuar një “Mini-Shengen” në Ballkan. Ai tha se “duke parë vështirësitë e BE-së për t’u zgjeruar, kemi vendosur që 4 liritë themelore të unionit t’i implementojmë mes vetes: lëvizjen e lirë të njerëzve, të të mirave, të kapitalit dhe shërbimeve”. Vuçiç tha se deri në fund të vitit pret që të arrihet marrëveshje për lëvizjen e lirë- vetëm me kartë identiteti- së paku mes tre shteteve, Shqipëri, Serbi, Maqedoni e Veriut. Marrëveshja e mundshme është kundërshtuar ashpër nga vendet e tjera të Ballkanit perëndimor si përjashtuese ndaj tyre.

Andi Lamko