Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuçiç takim me ambasadorin rus, ja çfarë diskutuan për dialogun Kosovë-Serbi

Postuar: 05/09/2018 - 16:58

Në një kohë kur e gjithë vëmendja është përqendruar tek dialogu Kosovë-Serbi edhe pas deklaratave për ‘shkembim territori’, presidenti Aleksandër Vuçiç, është takuar sot me ambasadorin e Rusisë, Aleksandër Chepurin. Mësohet se Vuçiç ka folur me ambasadorin sa i përket dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Vuçiç gjatë fjalës së tij tha se është e nevojshme që të arrihet një marrëveshje reale që nuk do të cënonte interesat shtetërore të Serbisë. Nga ana tjetër Chepurin pohoi se Rusia vazhdon mbështetjen për Serbinë edhe në Kombet e Bashkuara dhe në organizatat tjera ndërkombëtare.

Kujtojmë se Vuçiç do të takohet me presidentin Hashim Thaçi në Bruksel me 7 shtator, ndërkohë dy ditë më pas pritet që të realizojë një vizitë në Kosovë, ku do të takohet me serbët në veriun e Mitrovicës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 28

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 10:17

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka kundërshtuar taksën prej 100 për qind të vendosur nga qeveria e Kosovës. Lideri serb kërkon që Kosova të tërhiqet kjo masë doganore.

Postuar: 22/11/2018 - 09:32

Srdjan Darmanoviç, Ministër i Punëve të Jashtme të Malit të Zi i ka reaguar Serbisë duke thënë se

Postuar: 22/11/2018 - 08:38

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka paralajmëruar Serbinë se Kosova mund ta marrë ed

Postuar: 22/11/2018 - 07:41

Qeveria e Kosovës i ka dhënë dje fund qasjes diplomatike në marrëdhënien me Serbinë duke nisur bl

Postuar: 21/11/2018 - 21:26

 Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se Serbia po përgatit masa kundër Kosovës

Postuar: 21/11/2018 - 20:35

 Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë se vendimi për rritjen e taksës për produkete

Postuar: 21/11/2018 - 19:24

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, partia shqiptare e cila ka qenë partner