Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

VV: Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, qeveria të japë dorëheqje

VV: Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, qeveria të japë dorëheqje

Postuar: 13/03/2018 - 16:05

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se Qeveria Haradinaj duhet të bjerë formalisht, pasi sipas tyre kjo qeveri ka rënë si moralisht edhe me numra.
 
Vetëvendosje përmes një njoftimi për media, ka theksuar se Kuvendi i Kosovës tash e sa kohë është bllokuar nga deputetët e koalicionit qeverisës që nuk e lejojnë vendimmarrjen dhe zhvillimin normal të punimeve të Kuvendit.
 
“Bllokimi i seancës së sotme të Kuvendit nuk ishte rasti i parë, por një praktikë e përsëritur rëndomtë që prej fillimit të vitit 2018. Deputetët e koalicionit qeverisës bëjnë numra akrobatikë në Kuvend gjatë votimeve për të prishur kuorumin, sepse koalicioni qeveritar thjesht nuk i ka numrat e votave në Kuvend për ta mbajtur veten në pushtet”, thuhet në njoftimin e VV-së.
 
VV ka theksuar se ky koalicion ka rënë tashmë edhe moralisht edhe me numra në Kuvend dhe mbahet në pushtet me zor dhe padrejtësisht.
“Vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Çdo vonesë në këtë drejtim e rëndon gjendjen politike, ekonomike dhe sociale të vendit. Demokracia është zgjidhja. Qeveria duhet ta japë dorëheqjen!”, thuhet në njoftim.
Njoftimi i plotë i VV-së:
Qeveria ka rënë edhe moralisht edhe me numra – tash duhet të bjerë edhe formalisht
Kuvendi i Republikës së Kosovës, institucioni më i lartë dhe i rëndësishëm i Republikës tonë parlamentare, tash e sa kohë është bllokuar nga deputetët e koalicionit qeverisës që nuk e lejojnë vendimmarrjen dhe zhvillimin normal të punimeve të Kuvendit.
Bllokimi i seancës së sotme të Kuvendit nuk ishte rasti i parë, por një praktikë e përsëritur rëndomtë që prej fillimit të vitit 2018. Debati për seancën e mbajtur sot në lidhje me interpelancën kundër rritjes së jashtëligjshme të pagave të qeverisë dhe për nevojën për rritjen e pagës minimale, është shtyrë tri herë. Sakaq, votimi për rezolutën e propozuar për këtë interpelancë është shtyrë dy herë. Siç ka ndodhur edhe herë të tjera, edhe për çështje të tjera, deputetët e koalicionit qeverisës marrin pjesë në fillim të seancave të Kuvendit por pastaj nuk votojnë dhe kështu pamundësojnë kuorumin në votim dhe bllokojnë punimet. Në fillim të seancës së sotme kishte kuorum, por më tej punimet u ndalën sepse votimi nuk përmbushi kuorumin edhe pse mori shumicën e votave të atyre deputetëve të opozitës që votuan. Deputetët e koalicionit qeverisës bëjnë numra akrobatikë në Kuvend gjatë votimeve për të prishur kuorumin, sepse koalicioni qeveritar thjesht nuk i ka numrat e votave në Kuvend për ta mbajtur veten në pushtet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Greqia refuzon ekstradimin turqve të arratisur të puçit

Postuar: 16/03/2018 - 15:50

Një gjykatë greke refuzoi sot kërkesën e Turqisë për ekstradimin e tetë ushtarëve turq të akuzuar nga Ankaraja se kanë pasur rol në grushtin e dështuar të shtetit ndaj presidentit Tajip Erdogan në 2016. 
 
Trazirat në Charlottesville, i rrahuri nga nacionalistët del në gjyq për sulm

Postuar: 16/03/2018 - 15:49

Aktivistët e të drejtave në Charlottesville i bënë sot thirrje autoriteteve të rrëzonin akuzat absurde për sulm fizik ndaj një DeAndre Harris, një afro-amerikan i rrahur nga t
Lista Serbe: Kemi presion nga ndërkombëtarët, por nuk e votojmë Demarkacionin

Postuar: 16/03/2018 - 15:45

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi
Zaev: Mosnënshkrimi i Ligjit të gjuhëve nga Ivanov, shkelje të Kushtetutës

Postuar: 16/03/2018 - 15:44

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar sot se Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të ndryshojë asgjë në Maqedoni e as që do ta rrënojë të ardhmen e saj të përbashkët.
Gruevski: Nuk doja incident në Kuvend, Talat Xhaferi të kërkojë falje

Postuar: 16/03/2018 - 15:43

Në lidhje me incidentin në Kuvendin e Maqedonisë, kur ish-kryeministri Nikolla Grueski tentoi pengimin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ky i fundit është deklar

Postuar: 16/03/2018 - 13:40

Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Wess Mitchell, në Beograd, ku tha se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake, e cila nuk do të përbënte

Postuar: 16/03/2018 - 13:21

Lista Serbe ka reaguar edhe një herë për mundësinë që ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi