Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

Postuar: 16/06/2018 - 15:00

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë në Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet ditën e diell me çka do të jepet sinjal për sjellje dhe mënyra evropiane në kohën kur “rajoni i Ballkanit udhëheq me BE”.
 
Ai thotë se edhe para kyçjes së marrëveshjes me Bullgarinë ka pasur protesta, por asgjë s’kanë humbur Maqedonia dhe Greqia, ashtu do të jetë edhe me Greqinë.
 
Zaev vlerëson se marrëveshja me Greqinë duhet ta motivojë Evropën dhe t’i hedh sytë nga Maqedonia.
 
Në lidhje me pritjen e ftesës për bisedime për anëtarësim në BE, kryeministri Zaev tha se miqtë e mirë si Bullgaria dhe vendet tjera fuqishëm e mbështesin Maqedoninë.
 
Ministrja për Punë të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva theksoi se Bullgaria si udhëheqëse me BE-në dhe qeveria e vendit të saj punojnë që Maqedonia të marr datë për bisedime. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 22:53

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër, Albin Kurti ka ka takuar sot në Bruksel Komisionerin për Zgjerim të BE-së, Johanes Hahn.Ai gjithashtu ka njoftuar se një takim tjetër ka pa

Postuar: 15/11/2019 - 21:15

Një tërmet me intensitet prej 3.9 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur Maqedoninë e Veriut

Postuar: 15/11/2019 - 20:46

Nga samiti i Selanikut, ambasadori i SHBA-së në Greqi Geoffrey R.

Postuar: 15/11/2019 - 20:00

Kryeministri i Greqisë Kiriakos Mitsotakis, ka shprehur bindjen e tij se edhe përkrah qëndrimit

Postuar: 15/11/2019 - 17:31

Tani që ai është zgjedhur kryeministër nuk është aspak e lehtë të lëvizë i vetëm në ambiente publ

Postuar: 15/11/2019 - 15:23

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në Maqedoninë e Veriut informon se 22 Nëntori – D

Postuar: 15/11/2019 - 15:12

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se i takon Serbisë të vendosë se ç