Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zakharieva: Vendet e Ballkanit Perëndimor do anëtarësohen në BE deri në 2025

Zakharieva: Vendet e Ballkanit Perëndimor do anëtarësohen në BE deri në 2025

Postuar: 16/05/2018 - 15:27

Shefja e diplomacisë bullgare Ekaterina Zakharieva tha se dy vende nga Ballkani Perëndimor do të jenë anëtare të Bashkimit Evropian deri në vitin 2025.
 
Zakharieva në Sofje merr pjesë në konferencën e Komitetit evropian për çështje ekomomike dhe sociale, ku është kërkuar integrimi i Ballkanit Perëndimor të bëhet prioritet kryesor i BE.
 
Ajo theksoi rolin e shoqërisë civile në zhvillimin ekonomik social dhe lidhjen me Ballkanin Perëndimor.
 
Pjesëmarrësit në Konferencë theksojnë se edhe pse ekonomitë e vendeve nga Ballkani Perëndimor edhe më tej theksojnë rritje, vendet nga rajoni qëndrojnë si vendet më të varfra në Evropë. Vlerësohet se përafrimi i standardit jetësor me BE mund të zgjas deri 40 vjet.
 
Në deklaratën përfundimtare të Konferencës së Komitetit Evropian për çështje ekonomike dhe sociale thuhet se në interes të të gjithëve është që rajoni i Ballkanit Perëndimor të kyçet drejt BE

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 10:25

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i dorëzojë sot ekipit negociator dokumentet zyrtare që ndërlidhen me procesin e deritanishëm në Bruksel.

Postuar: 21/01/2019 - 07:51

Me rastin e përvjetorit të 13-të të vdekjes së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, n

Postuar: 20/01/2019 - 22:11

Pas grevës së mësimdhënësve, qeveria ka vendosur të bëjë rritje të pagave për arsimtarët për 20 m

Postuar: 20/01/2019 - 21:33

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me ma

Postuar: 20/01/2019 - 16:49

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se do të ketë “shkëmbim territoresh”

Postuar: 20/01/2019 - 10:21

Kur Vladimir Putin arriti në Beograd, presidenti rus shoqërohej nga një truproje me një çantë t

Postuar: 20/01/2019 - 08:15

Zëdhënësja e punëve të jashtme të Bashkimit Evropian Maja Kocijançiç ka përsëritur dje me tone më