BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Rajoni

Zbardhen prapaskenat, ja çdo ndodhë sot në Bruksel për marrëveshjen Prishtinë-Beograd, si do të zbatohet në fund plani i Perëndimit që Vuçiç të njohë Kosovën si shtet të pavarur

Zbardhen prapaskenat, ja çdo ndodhë sot në Bruksel për

Dialogu ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës do të vazhdojë sot në Bruksel, ku do të takohen negociatorët kryesorë, Petar Petkoviç Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës, dhe sipas njoftimeve do të diskutojnë statutin e Unionit të Komunave Serbe (USO). Këtë e ka bërë të ditur Petkoviç, i cili ka thënë se “më në fund po hyjmë në diskutime për tekstin e statutit të ZSO-së”.

Kosova: Drafti i asosacionit duhet të publikohet

Në anën tjetër, qeveria në Prishtinë, para takimit në Bruksel, kërkon që i gjithë procesi i bisedimeve për draft-statutin e asocacionit të jetë më transparent. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Peparim Krieziu, ka theksuar se Kosova do t'i përgjigjet kërkesës së BE-së që drafti i AQP-së të mos publikohet, edhe pse mendon se publiku duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë. “Javët e fundit në opinion qarkullojnë tekste të ndryshme, të cilat u raportuan si drafte të propozimit europiano-amerikan . Është e pamundur që ne si qeveri të komentojmë vërtetësinë e secilit prej tyre. Edhe pse për ne, drafti i propozuar nga Gjermania, Franca, Italia, BE-ja dhe SHBA-ja tashmë duhet të jetë publik, por ne do të respektojmë konfidencialitetin e tij sipas kërkesës së atyre vendeve”, tha Krieziu.

Strategjia

Milosh Pavkoviç, studiues në Qendrën për Politika Evropiane, nuk pret që takimi i sotëm në Bruksel të sjellë diçka konkrete. “E pamë që edhe Lajçak ishte në Prishtinë, dhe se BE-ja u përfshi në historinë e draftit dhe se ai është atje, dhe nëse nuk kemi ndonjë konfirmim zyrtar, ndoshta ka pasur ndonjë version përfundimtar të draftit. Tani ndoshta i është prezantuar Beogradit dhe besoj se pritet që në atë raund të përbashkët në Bruksel, Beogradi dhe Prishtina të vendosin sipas draftit që është paraqitur”, shprehet  Pavkoviç. Siç thotë ai, “duket se taktika dhe strategjia e të dyve është që të zgjasin sa më shumë këtë proces negociues”, si dhe se “ zgjedhjet për Parlamentin Europian priten në verë dhe zgjedhjet amerikane në vjeshtën e ardhshme, pra duket se strategjia është të zgjatet”.

Beogradi këmbëngul për marrëveshjen e Brukselit

Eksperti i sigurisë, Miroslav Bjegoviç, beson se është mirë që zyrtarët evropianë po përmendin dhe po kërkojnë formimin e ZSO-së, por ajo me të cilën Beogradi nuk pajtohet është që ZSO të formohet sipas Kushtetutës së Kosovës. Siç tha ai, ZSO duhet të formohet sipas Marrëveshjes së Brukselit, për të cilën BE-ja është garantues. “Thuhet qartë dhe me zë të lartë se JSO duhet të formohet me kompetenca ekzekutive, dhe këtu dallojnë pikëpamjet tona sepse BE-ja insiston në JSO, si dhe ambasadori amerikan në Prishtinë, sipas Kushtetutës së Kosovës . Kjo është e papranueshme dhe Serbia vetëm kërkon që pala prishtinase të përmbushë obligimin nga Marrëveshja e Brukselit, formimin e ZSO-së me kompetenca ekzekutive”, ka shtuar Bjegoviç.

Në fund Kosova e pavarur

Edhe pse Serbia po tenton ta shtyjë sa më shumë marrëveshjen, zyrtarët e BE janë të bindur se në fund Vuçiç do ta njohë Kosovën e pavarur. Presidenti i Partisë Popullore Evropiane (ENP) dhe deputeti i Parlamentit Evropian, Manfred Ëeber, tha DJE se Serbia pritet të përmbushë rekomandimet nga Raporti i Progresit, mbi të gjitha të zgjidhë marrëdhëniet me Prishtinën dhe të kuptojë se Kosova është shtet. Progres-raporti i javës së kaluar, tha ai për N1, ishte një mesazh i qartë për atë që pritet nga Serbia, veçanërisht në lidhje me Kosovën dhe perspektivën më të gjerë në rajon, për të sqaruar situatën në Kosovë, marrëdhëniet ndaj Kosovës. “Për këtë çështje presim mesazhe dhe hapa të qarta nga Serbia, për të kuptuar se Kosova është shtet dhe se si e tillë është pranuar nga shumica e vendeve anëtare të BE-së”, tha Ëeber në një intervistë. Ëeber tha se ENP është një parti që mbron zgjerimin që do të sillte stabilitet në Bashkimin Evropian të sotëm dhe se ata e shohin zgjerimin nga një kënd gjeopolitik.