BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Rajoni

Zbulohen “peshat e rënda” të SHBA që do të merren me Serbinë në Kongres, njëri prej tyre është zë i fuqishëm në mbrojtje të shqiptarëve

Zbulohen “peshat e rënda” të SHBA që do të

Mediat serbe kanë zbuluar amerikanët që do të merren me Serbinë në mbledhjen e re të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila u formua pas zgjedhjeve të 8 nëntorit 2022 dhe votimi solli pak ndryshime për sa i përket Beogradit. Sipas “Blic”, shumica e tyre njihet, por midis tyre është dhe një lobist shqiptar. Në mesin e tyre janë anëtarët e Forumit për Politikë të Jashtme, i cili merret edhe me rajonin, Ron Johnson, Chris Murphy, por edhe Jean Sahin, i cili është anëtar i Grupit të Serbisë. Është edhe Richi Torres, anëtar i grupit parlamentar shqiptar dhe lobisti më i zhurmshëm për Kosovën në këtë organ përfaqësues dhe legjislativ. Demokrati Richie Torres, i cili drejtoi grupin parlamentar shqiptar, është sërish në këtë mbledhje të Kongresit. Shqiptarët nga Kosova e quanin "mikun e tyre më të mirë" të ri dhe ai njihet edhe si përfaqësuesi i parë i hapur i popullatës homoseksuale dhe latine. Ai merret me Serbinë, e kritikon me saktësi dhe në postimet e mëparshme në Twitter shpeshherë ka kërkuar drejtësi për viktimat e luftës në konfliktet e fundit të viteve '90 në Kosovë . Ai shkroi edhe për ish-presidentin e RFJ-së, Sllobodan Millosheviç, dhe e quajti atë "krimineli më i madh i luftës i shekullit të 20-të". Në fund të nëntorit të vitit të kaluar, ai vizitoi Prishtinën, nga ku tha se është koha, siç tha ai, që SHBA-të të marrin një rol më të madh në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Torres është nënshkrues i tre letrave dërguar zyrtarëve më të lartë të SHBA -ve , në të cilat Serbia kritikohej dhe siç thuhet, kërkoheshin “sanksione shtesë për shkak të ndikimit të situatës politike në Serbi në rajon dhe Evropë”.