BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe benzinës

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x

Rajoni

Zgjedhjet në Bosnjë ndezin politikën, Beqiroviç në krye, Dodik dhe rivalja Triviç pretendojnë fitoren, SHBA shkakton “tërmet” në Sarajevë, shpall “non grata” kryeministrin boshnjak

Zgjedhjet në Bosnjë ndezin politikën, Beqiroviç në

Mes zgjedhjeve të reja dhe sanksioneve të forta të SHBA, Bosnjë-Herecegovina është “ndezur”. Ende është e paqartë se cili është fituesi i zgjedhjeve në Republikën Serbe të Bosnjës. Nga ana tjetër, kandidati boshnjak, Denis Beqiroviç, është duke udhëhequr në garën presidenciale trepalëshe të Bosnjë-Hercegovinës, sipas rezultateve të para të publikuara në orët e para të së hënës. Beqiroviç, anëtar i Partisë Socialdemokrate, i cili është përkrahur nga 11 parti opozitare, ka fituar 55.78 për qind të votave. Izetbegoviç, i cili sipas Komisionit Zgjedhor ka fituar 39.31 për qind të votave, e ka pranuar humbjen të dielën. Beqiroviç pritet të ndajë presidencën trepalëshe me përfaqësuesen e kroatëve të Bosnjës, Borjana Kristo, kandidate nga Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) dhe serben e Bosnjës, Zhelka Cvijanoviq nga Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur. Gara është konsideruar të jetë zhvilluar mes nacionalistëve dhe reformistëve të fokusuar në ekonomi. Sidoqoftë, rezultati erdhi si surprizë pas dyshimeve se konservatorja pro-evropiane, Jelena Triviç pretendoi ditën e djeshme se ka mundur ultra-nacionalistin pro-rus Milorad Dodik. Triviç nuk vonoi të shpallte fitoren. Ndërkohë, Dodik është njeriu që në këto zgjedhje propozoi referendumet në Ukrainë si model për shpërbërjen e Bosnjes. Edhe ai e shpalli fitoren dhe deklaroi se kaosi me rezultatet është shkaktuar nga rregullat e reja elektorale. Pasi 5 orë pas mbylljes së qendrave të votimit, Jelena Triviç iu drejtua gazetarëve dhe shpalli fitoren në zgjedhjet për president të Republikës Srpska. Disa orë më vonë, rreth orës 01:00, kryetari i SNSD-së, Milorad Dodik, iu drejtua opinionit dhe deklaroi se ende nuk kanë rezultate të plota, por se kanë një avantazh që, siç thotë ai, është i paarritshëm. Por rezultatet që dolën treguan se Milorad Dodik është në rënie. Ai tashmë ka fituar ngushtë garën. Sipas rezultatit të votave, që transmeton B92 serb, Milorad Dodik ka fituar me 48.80 për qind të votave, përballë Jelena Triviç me 42.69 për qind të votave.

Sanksionet e forta të SHBA

Nga ana tjetër, zgjedhjet nuk i kanë ndalur ndërkombëtarët në luftën e tyre kundër korrupsionit në Bosnjë. Departamenti i Thesarit i SHBA-së vendosi sanksione ndaj kryeministrit të entitetit të Federatës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Fadil Novalic, për keqpërdorim të të dhënave personale të pensionistëve dhe “minim të institucioneve dhe proceseve demokratike” për përfitime politike. Zyra e Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja tha të hënën se ka sanksionuar kryeministrin e Federatës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Fadil Novalic, si dhe biznesmenin Slobodan Stankoviç dhe kompaninë e tij Integral Inzenjering A.D. Laktasi. “Veprimi nënvizon se si politikanët në Bosnje dhe Hercegovinë po minojnë institucionet dhe proceset demokratike për përfitimet e tyre politike dhe për të shpërblyer rrjetet e tyre të patronazhit”, tha në një deklaratë për shtyp nënsekretari i Thesarit të SHBA për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian Nelson. “Ne do të vazhdojmë të synojmë ata që destabilizojnë rajonin, si dhe mbështetësit e tyre, dhe t’i kërkojmë llogari”, theksoi ai. Sanksionet nënkuptojnë se të gjitha pronat dhe interesat e tyre në pronë në Shtetet e Bashkuara ose në zotërim ose kontroll të qytetarëve amerikanë janë ngrirë dhe duhet të raportohen në Zyrën e Kontrollit të Pasurive të Huaja. Thesari i SHBA-së e akuzoi Novaliçin për keqpërdorim të të dhënave të pensionistëve gjatë zgjedhjeve të 2018-ës për “të mirën e partisë së tij politike dhe në kundërshtim me ligjin e Bosnje dhe Hercegovinës”.