Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rusi 2018, Fifa paralajmëron transmetuesit, të mos fokusohen shumë te femrat e bukura

Rusi 2018, Fifa paralajmëron transmetuesit, të mos fokusohen shumë te femrat e bukura

Postuar: 12/07/2018 - 18:07

Kreu i degës së diversitetit të organit drejtues të futbollit botëror Fifa, ka paralajmëruar rrjetet e transmetimit që të mos fokusojnë kamerat e tyre në femrat e bukura në shkallët e ndeshjeve të futbollit.
 
Federico Addiechi tha se Fifa duhet të bëjë punën e saj në luftën ndaj seksizmit në sport dhe në Kupën e Botës Rusi.
 
"E kemi bërë këtë me rrjete individuale transmetimi, ashtu si dhe me rrjetet ruse", tha ai në zhvillimin që vjen pas një ankese të grupit të të dretave të grave Fare Network, i cili ka thënë se seksizimi është një problem në rritje në Rusi, pasi janë dokumentuar rreth 30 raste publike ngacmimesh.
 
I pyetur nëse vendimi do të reduktonte interesin e fifozeve femra apo nëse do të mbetej një politikë e përhershme e Fifa, Addiechi tha: "Ky do të jetë një aktivitet që do të vazhdojmë dhe në të ardhmen. Nuk është fushatë rigoroze por Fifa do të veprojë gjithmonë ndaj gjërave që janë të gabuara”.
 
Drejtoresha e grupit të të drejtave Fare Network, Piara Powar tha se seksizmi ishte një problem serioz i kampionatit botëror, kryesisht me ngacmimet ndaj gazetareve femra që raportojnë nga stadiumet ruse, si dhe me ngacmimet e bukurosheve ruse në rrugë nga tifozët meshkuj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 16:36

Ivan Perisiç ishte një nga protagonistët e suksesit historik të Kroacisë në Kupën e Botës, ku për herë të parë arriti të shkojë deri në finale.

Postuar: 17/07/2018 - 20:24

Finalja e Botërorit mes Francës dhe Kroacisë pati disa miq të paftuar, të cilët hyn në fushën e

Postuar: 17/07/2018 - 14:30

Ivan Rakitic u kthye bashkë me ekipin e Kroacisë në vendin e tyre pas finales së Botërorit, ku sh

Postuar: 17/07/2018 - 11:35

Kupa e Botës nuk erdhi, por Kroacia në Botërorin e Rusisë e shkroi historinë e saj.

Postuar: 17/07/2018 - 11:31

Kilian Mbape do i dhurojë të gjitha të ardhurat që ka marrë nga aktivizimi në këtë Kupë Bote, për

Postuar: 17/07/2018 - 10:58

 Botërori i Rusisë përfundoi me kampionen e re, Francën, e cila mposhti në finale Kroacinë d

Postuar: 17/07/2018 - 10:15

Seleksionuesi i Francës, Didier Deschamps, do të ketë një stacion metroje me emrin e tij pas triu