Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Teherani lejon gratë të ndjekin ndeshjen e Iranit për Kupën e Botës

Postuar: 20/06/2018 - 18:35

Autoritetet në Teheran do t'i lejojnë gratë të ndjekin shikimet publike të ndeshjeve të Kampionatit Botëror të Futbollit, së bashku me burrat.Ky është një ndryshim i praktikës afatgjate, e cila ka shkaktuar protesta brenda dhe jashtë Iranit.

Këshilli provincial i Teheranit tha se stadiumet e qytetit Azadi dhe Takhti do t'i hapin dyert për gratë, për të parë transmetimin televiziv të ndeshjes së kombëtares iraniane kundër Spanjës, e cila zhvillohet sot në qytetin rus të Kazanit.Ndalimi i shikimeve publike për gratë është hequr edhe në parqe dhe objekte të tjera publike.Agjencia iraniane e lajmeve ISNA tha se leja vlen vetëm për lojën e sotme.

Në Republikën Islamike të Iranit, gratë nuk lejohen të hyjnë në stadiume, sepse, sipas klerikëve fetarë, "ato duhet të mbrohen nga mjedisi mashkullor".

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 16:36

Ivan Perisiç ishte një nga protagonistët e suksesit historik të Kroacisë në Kupën e Botës, ku për herë të parë arriti të shkojë deri në finale.

Postuar: 17/07/2018 - 20:24

Finalja e Botërorit mes Francës dhe Kroacisë pati disa miq të paftuar, të cilët hyn në fushën e

Postuar: 17/07/2018 - 14:30

Ivan Rakitic u kthye bashkë me ekipin e Kroacisë në vendin e tyre pas finales së Botërorit, ku sh

Postuar: 17/07/2018 - 11:35

Kupa e Botës nuk erdhi, por Kroacia në Botërorin e Rusisë e shkroi historinë e saj.

Postuar: 17/07/2018 - 11:31

Kilian Mbape do i dhurojë të gjitha të ardhurat që ka marrë nga aktivizimi në këtë Kupë Bote, për

Postuar: 17/07/2018 - 10:58

 Botërori i Rusisë përfundoi me kampionen e re, Francën, e cila mposhti në finale Kroacinë d

Postuar: 17/07/2018 - 10:15

Seleksionuesi i Francës, Didier Deschamps, do të ketë një stacion metroje me emrin e tij pas triu