BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

TRONDITËSE! Vetëvritet me armë zjarri biznesmeni në Fier, zbardhen detajet e para

TRONDITËSE! Vetëvritet me armë zjarri biznesmeni në Fier,
x

rusi-2018-sport

Uruguaji mposht Portugalinë dhe kalon në çerekfinale, Ronaldo lë Botërorin mes lotësh

Uruguaji mposht Portugalinë dhe kalon në çerekfinale, Ronaldo
Uruguaji i bashkohet Francës në çerekfinalen e Kupës së Botës, pasi mundi mbrëmë Portugalinë e Kristiano Ronaldos me rezultatin 2-1. Ishte një ndeshje e madhe për të dyja skuadrat, por Portugalia u përball me një skuadër mjaft cilësore dhe e kishte të pamundur të përballonte sulmin e fuqishëm të Kavanit e Suarezit, dy prej më të mirëve në botë dhe lojtarë që rezultuan vendimtarë, sidomos Kavani me dy golat e tij. Në fakt, Uruguaji tregoi se është një prej ekipeve më të forta në këtë Botëror. Skuadra që drejtohet nga trajneri Tabarez bëri një lojë shumë të mirë në të dy pjesët, duke u mbrojtur me kujdes dhe duke kundërsulmuar rrezikshëm dhe ia doli të kalonte dy herë në epërsi. Heroi i takimit për amerikanojugorët ishte Edinson Kavani, që shënoi shumë shpejt për skuadrën e tij, që në minutën e shtatë të takimit, duke i dhënë një epërsi të padiskutueshme skuadrës së tij. goli e çliroi Uruguajin nga presioni, ndërsa shtrëngoi Portugalinë të kalonte në sulm në kërkim të golit të barazimit. Në tërësi dominimi i Uruguajit në mesfushë ishte evident gjatë fraksionit të parë të lojës, dhe shoqërua kjo me mbrojtjen e kujdesshme e bënte Uruguajin fitues psikologjik të ndeshjes. Pjesa e parë mbyllet me fitoren e amerikano-jugorëve 1-0. Në pjesën e dytë Portugalia do të nxirrte nga hiçi një gol që do ta barazonte ndeshjen. Një goditje këndi solli dhe golin e barazimit. Pasi topi i krosuar në zonë shfrytëzohet nga Pepe, i cili, i pambuluar nga mbrojtësit me kokë e dërgon në rrjetë. Barazimi bëri që Uruguaji të rikthehej dhe një herë në sulm dhe saktësia në veprime, por edhe klasi i Edinson Kavanit bënë që Uruguaji të gjente golin e dytë. Kavani realizoi një supergoditje me të djathtën, në një pozicion të prirët dhe nuk i dha asnjë shans portierit Rui Patrisio. 2-1 dhe dukej se Uruguaji kishte më shumë shanse për të fituar. Por Portugalia nuk u tremb, ajo u hodh në sulm dhe nëse Ronaldo u mbulua rreptë, Silva dhe Kuarezma u treguan të rrezikshëm në veprimet e tyre dhe pati mjaft raste për shënim. Gjithsesi, mbrojtja e hekurt uruguaiane ishte e pakalueshme dhe portieri Muslera i spastroi mirë hapësirat kur e thirri detyra. Kuarezma ishte rrezik konstant në krahun e djathtë dhe u përpoq në të gjitha mënyrat të ndikonte në rezultatin e ndeshjes, por Diego Godin e izoloi atë mjaft mirë dhe madje mbrojtësi i Atletikos ishte nga më të mirët në fushë, duke i fituar të gjitha duelet. Si përfundim, fitoi Uruguaji 2-1 dhe kalon në çerekfinale ku do të përballet me Francën, kurse Portugalia eliminohet dhe Ronaldo i bashkohet Mesit për t’u kthyer në shtëpi. 

Adriatik BALLA

 

Më të lexuarat