BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Botërori 2022

Çfarë nuk dihej? Zbardhen misteret e legjendës Pele: Sekretet e karrierës së tij dhe dollapi i mbyllur prej 48 vitesh

Çfarë nuk dihej? Zbardhen misteret e legjendës Pele: Sekretet e

Kanë kaluar 48 vjet e rreth 3 muaj që kur Edson Arantes Don Nascimento veshi për herë të fundit fanellën e Santos në një ndeshje zyrtare (ai e veshi përsëri në tetor 1977 në Nju Jork në ndeshjen e lamtumirës së karrierës së tij ku luajti për Botërorin me ekipin brazilian). Kalendari shënonte 2 tetor 1974 dhe Pele, siç kishte paralajmëruar dy vjet më parë, pak ditë para ditëlindjes së tij të 31 -të, informoi se ndeshja kundër Ponte Preta për kampionatin Paulista do të ishte e fundit në karrierën e tij.

Në Estádio Urbano Caldeira, 20,258 persona u shfaqën për t'i dhënë lamtumirën e fundit futbollistit më të madh që planeti ka parë ndonjëherë.  Në fillim të ndeshjes, dhjetëra fotografë dhe gazetarë sapo e panë që e panë, e rrethuan për një kornizë për një deklaratë pak para finales. Në një moment ai rrëshqet dhe shkon menjëherë te shokët e tij për një foto të fundit.

Ai përpiqet të kalojë, por kapiteni i Ponte Preta e ndalon dhe i jep një pllakë përkujtimore. Ajo e përqafon dhe ai gjithashtu i thotë "faleminderit".

Gara filloi... Në një fushë të keqe, një konkurrent me një problem serioz muskulor bën kontrolle të këqija njëri pas tjetrit. Trupi i tij është aty, por mendja e tij udhëtonte diku tjetër... Fëmijët e tjerë u rritën duke dëgjuar përralla të tilla si "Një mijë e një net", në Brazil, fëmijëve u pëlqente të dëgjonin histori rreth mijëra golave ??të "Mbretit". Ora tregon 21:32, kohëmatësi i gjyqtarit Emidio Marques Mezquita tregon 20 minuta e 10 sekonda. Teorikisht ka shumë kohë nga fundi i ndeshjes por “Mbreti” gjykon se ky është momenti për të kaluar në përjetësi.

I rrëmben topin shokut të skuadrës, e vendos në mesfushë, gjunjëzohet, hap krahët dhe përshëndet në katër drejtimet ... Në këtë mënyrë ai i thotë lamtumirë besimtarëve dhe vetë futbollit. Shokët e tij të skuadrës janë të hutuar, kundërshtarët e tij janë të prekur, por të gjithë vrapojnë ta përqafojnë, ta prekin dhe të marrin diçka nga magjia e tij. Le t'u thonë fëmijëve dhe nipërve të tyre: Isha atje në lamtumirën e Peles dhe e preka.

E gjithë fusha qëndron dhe e adhuron, dhe ai duke zbritur në dhomat e zhveshjes, ai qan si një fëmijë... Në pritje të tij është vetëm Manuel Maria, shoku i tij i skuadrës dhe miku vëlla, dhe disa oficerë policie dhe gazetarë që janë dëshmitarë të një momenti tronditës. Pele gjunjëzohet para dollapit të tij në dhomën e zhveshjes, falënderon Zotin për gjithçka që i ka dhënë, por edhe për gjithçka që Santos ka përfaqësuar në jetën e tij ...

Hapi dollapin, futi uniformën që kishte veshur brenda dhe e mbyll, duke rënë në krahët e Manuel Marias, teksa ende vazhdon dhe qan. Pak minuta më vonë ai hipi në makinën e patrullës së policisë i veshur me rroba civile dhe duke mbajtur çelësin e dollapit të tij. 

Një dollap që prej 48 vitesh ka mbetur hermetikisht i mbyllur, sikur priste që dora e “Mbretit” ta hapte sërish. Nga ajo ditë e deri më sot, dhoma e zhveshjes së Santos ka ndryshuar shumë pasi shpesh. Sidoqoftë, ai kënd i veçantë nuk u ngatërrua kurrë, por thjesht u ndryshua.

Megjithatë, pasi ka marrë vendimin për rindërtimin e plotë të stadiumit dhe me punimet e planifikuara për të nisur në verën e vitit 2023, “dollapi i Peles” është tema kryesore e diskutimit në takimin e jashtëzakonshëm të administratës së Santos me firmën arkitekturore që ka. ndërmori projektin e terrenit. Disa argumentojnë se do të ishte mungesë respekti për "Mbretin". Kush e di, ndoshta vetë Pele e ka paradshtruar në testamentin e tij, se çfarë do të donte të bëhej me këtë dollap të famshëm, 48 vjet pas asaj nate të përlotur.

Më të lexuarat