BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Botërori 2022

“Katari 2022” shkakton përçarje të forta! Çfarë po ndodh? Shtatë gjigantët evropianë kërkojnë tërheqje të plotë nga FIFA

“Katari 2022” shkakton përçarje të forta!

Danimarka ka propozuar një tërheqje të plotë nga FIFA së bashku me vendet e tjera të UEFA-s për shkak të mosmarrëveshjes së shiritit “OneLove”.

U pretendua sot se organi drejtues i futbollit dërgoi gjashtë zyrtarë në selinë e ekipit të futbollit anglez në ditën e ndeshjes së tyre në Kupën e Botës në Katar kundër Iranit dhe i kërcënoi ata me sanksione drastike nëse lojtarët do të mbanin shiritat me ngjyra.

Federatat e Anglisë, Uellsit, Belgjikës, Holandës, Zvicrës, Gjermanisë dhe Danimarkës vendosën të heqin dorë nga gjesti pro-LGBTQ+ mes kërcënimeve për sanksione, i cili përfshinte një karton të verdhë automatik për këdo që mbante një të tillë.

Tani, zyrtarët danezë kanë zbuluar se po mendojnë të largohen nga FIFA për shkak të mosmarrëveshjes dhe janë të gatshëm të diskutojnë lëvizjen dramatike me vendet anëtare të UEFA-s, raporton The Athletic.

Kryetari i federatës daneze Jesper Moller ka thënë: “Nuk është një vendim që është marrë tani. Ne kemi qenë të qartë për këtë për një kohë të gjatë. Ne e kemi diskutuar atë në rajonin nordik që nga gushti”.

“E kam menduar sërish. Unë imagjinoj se mund të ketë sfida nëse Danimarka largohet vetë. Por, le të shohim nëse nuk mund të dialogojmë për gjërat”.

“Më duhet të mendoj për pyetjen se si të rikthehet besimi në FIFA. Ne duhet të vlerësojmë atë që ka ndodhur dhe më pas duhet të krijojmë një strategji – gjithashtu me kolegët tanë nordik”, ka shtuar ai.

Sot, drejtori ekzekutiv i federatës daneze, Jakob Jensen tha se kartoni i verdhë do të ishte dënimi ‘minimal’ që ata do të kishin marrë.

Jensen tha se kjo shkaktoi ‘zemërim’ në kampin e tyre dhe tani ai do të heqë dorë nga mbështetja e tij për presidentin Gianni Infantino në ofertën e tij për rizgjedhje.

Presidenti i FIFA-s, i cili ngjalli zemërim me komentet e tij të çuditshme në fundjavë duke deklaruar se ndihet ‘gay’ dhe ‘punëtor migrant’, është i pakundërshtueshëm për rizgjedhje.

Federata Gjermane e Futbollit pretendoi dje se Anglia dhe skuadrat e tjera u përballën me ‘shantazh ekstrem’ ose ‘sanksione masive’ që çuan në heqjen e gjestit.

Jon Pagh, një gazetar për transmetuesin danez TV2, qëndroi në kundërshtim me zyrtarin dhe refuzoi t’i përmbahej urdhrit të tij për të hequr simbolin kundër diskriminimit dhe të drejtave LGBT nga krahu i tij.

Pagh po bëhej gati të bënte një raport televiziv në lidhje me ndeshjen e Danimarkës në Kupën e Botës kundër Tunizisë , kur zyrtari i Katarit iu afrua dhe i tha të hiqte shiritin – por reporteri danez refuzoi.

Refuzimi i Pagh për të hequr shiritin me ngjyra ylberi erdhi disa ditë pasi një gazetar tjetër danez i TV2, Rasmus Tantholdt, u detyrua të largohej nga transmetimi pasi stafi i sigurisë së Katarit kërcënoi se do t’i shkatërronte kamerën nëse ai nuk ndalonte së filmuar.