BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x
BREAKING NEWS

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë, dërgon trupa ushtarake në Kosovë

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë,
x

Botërori 2022

Kush është Gonsalo Ramos, sulmuesi 21-vjeçar që la Ronaldon në stol dhe shënoi tre gola kundër Zvicrës

Kush është Gonsalo Ramos, sulmuesi 21-vjeçar që la

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, mori vendimin e guximshëm për të hequr dorë nga Kristiano Ronaldo për ndeshjen e 1/16-tës së ekipit të tij me Zvicrën në Kupën e Botës 2022 të martën.

Në vend të kësaj, ai iu drejtua sulmuesit 21-vjeçar të Benfica-s, Gonsalo Ramos.

Dhe Ramos e shpërbleu shfaqjen e tij të besimit në mënyrë mjaft të theksuar.

I riu gjuajti në shtëpi një gjuajtje të frikshme nga një kënd i ngushtë vetëm 17 minuta në ndeshjen e Portugalisë, duke i dhënë epërsinë skuadrës së tij.

Ramos më pas dyfishoi numrin e tij disa momente pas pushimit të pjesës së parë, duke përfunduar krosimin e ulët të Diogo Dalot në shtyllën e afërt.

Dhe, jo shumë kohë më vonë, ai shënoi një goditje përtej Yann Sommer për të shënuar të tretën e tij dhe të pestën e Portugalisë, duke u bërë lojtari i parë në Kupën e Botës të Katarit që shënon një hat-trick.

Tregolëshi i tij do të thotë se Ramos ka shënuar më shumë gola (3) për Portugalinë në fazat eliminatore të Kupës së Botës pas 17 minutash sesa Ronaldo në 514 minuta luajtur në raundet e eliminimit të garave (0), sipas Opta.

Dhe, në total, ai tashmë ka shënuar katër gola në vetëm katër paraqitje ndërkombëtare.

Por kush është Ramos? Dhe pse janë kaq shumë skautësh të impresionuar me lojtarin e Benfica-s? Ja çfarë duhet të dini.

Pas shitjes së Darwin Nunez te Liverpool për 80 milionë euro në verë, Benfica gjeti zëvendësuesin e tij nga brenda.

Ramos iu bashkua akademisë Seixal të klubit kur ishte 13 vjeç. Djali i një ish-lojtari të Farense, Marco Ramos, ai tha: "Edhe pse nuk e pashë kurrë të luante, e kapja gabimin e futbollit nga ai."

Golashënuesi më i mirë në Euros U-19 në 2019, një turne në të cilin Portugalia përfundoi nënkampione, ishte vetëm çështje kohe para se Ramos të futej në ekipin e parë. Në korrik 2020, ai hyri në lojë në minutën e 85-të kundër Desportivo Aves dhe nuk humbi kohë. Fëmija nga Olhao shënoi dy herë, duke u bërë lojtari i parë i Benfikës që shënoi dy gola në debutimin e tij që nga ish-lojtari i Uellsit Mark Pembridge në 1998.

I krahasuar me Thomas Muller për inteligjencën e tij pozicionale, Ramos imponues tha: “Unë shënoj gola, por ajo për të cilën duhet të punoj është repertori im. Nuk kam luajtur gjithmonë si sulmues”. Ramos shënoi për katër skuadra të ndryshme të Benfica-s në një sezon (juniorët, U-23, ekipi B dhe ekipi i parë), por paralelet e Muller-it rrjedhin nga e kaluara e tij duke luajtur jashtë një qendërsulmuesi.

Thirrja e tij e parë në ekipin e lartë të Portugalisë erdhi në raundin e fundit të ndeshjeve të Ligës së Kombeve në shtator. Një tjetër i diplomuar në akademinë e Benfica-s, qendërmbrojtësi adoleshent Antonio Silva, është në të njëjtën barkë pasi Fernando Santos e preferoi atë në minutën e fundit ndaj Jose Fonte.

Santos nuk mund t'i injoronte më. Benfica shkoi në pushimin e Kupës së Botës e pamposhtur në 25 ndeshje. Ata u kualifikuan në krye të një grupi të Ligës së Kampionëve me Paris Saint-Germain dhe Juventus me Ramos dhe Silva që luajnë role kyçe në skuadrën e Roger Schmidt.

Ramos ka shënuar tashmë 14 gola në të gjitha garat këtë sezon dhe është golashënuesi më i mirë në Primeira Liga të Portugalisë. Ai e ka më shumë se justifikuar përfshirjen e tij në skuadër me shpenzimet e Goncalo Guedes.

Çfarë thonë të dhënat?

Pas një sezoni 2021-22, Ramos ka ngjitur një nivel tjetër këtë sezon – duke shënuar nëntë gola të Primeira Liga për Benfica-n nga 11 fillimet e tij, ai aktualisht kryeson listat e golashënuesve në Portugali.

Ndërsa ai është në gjendje të përfshihet në ngritjen e ekipit të tij (lidh vëllimin e lojës, 75 nga 99), Ramos është një finalizues - një njeri që gjallërohet në zonën e penalltisë (pritjet në kutinë e kundërshtarit, 99 nga 99 ) dhe është i rrezikshëm në marrjen e zonave të rrezikshme për të marrë topin (xG nga përparimi i topit, 81 nga 99).

Lëvizja e tij është e zgjuar, shpesh e gjen veten me një pamje të qartë të golit për të përfunduar shpejt me prekje sulmuese (volumi i gjuajtjes, 98 nga 99). 

Çfarë e ardhme e pret?

Rekordi i Ramos për U-21 të Portugalisë tashmë kishte tërhequr vëmendjen e skuadrave në të gjithë Evropën dhe sinqerisht nuk do të ishte befasi nëse ai do të lëvizte verën e kaluar.

Akademia Seixal është një garanci e cilësisë. Lojtarë si Joao Cancelo dhe Bernardo Silva u hoqën prej tij pa u vendosur në ekipin e parë.

Në fund, Ramos qëndroi, shtegu i tij u hap nga shitja e Nunez. Ai është nën kontratë deri në vitin 2025 dhe ka një klauzolë blerjeje me vlerë 120 milionë euro të përfshirë në shkronja të vogla. Megjithatë, vlera e Ramos është më afër 40 milionë euro.

Gazeta e Lisbonës, "Record" e lidhi Brighton me një lëvizje për lojtarin gjatë fundjavës së fundit para Kupës së Botës.

 

Më të lexuarat