BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Botërori 2022

Turma të mëdha admiruesish i japin lamtumirë yllit të futbollit Pele, ja veprimi që bënë para shtëpisë së nënës së tij 100-vjeçare

Turma të mëdha admiruesish i japin lamtumirë yllit të

Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva ishte në mesin e 230,000 të pranishmëve që kaluan pranë arkivolit të hapur të Peles në Santos, ku disa tifozë derdhën lotë dhe të tjerë brohoritën për yllin brazilian të futbollit teksa kalonin nëpër stadiumin e qytetit bregdetar.

Një shërbesë përkujtimore 24-orëshe në stadiumin Vila Belmiro për Pelen, i cili vdiq javën e kaluar në moshën 82-vjeçare pasi luftoi me kancerin e zorrës së trashë për një vit, përfundoi të martën në mëngjes dhe më pas arkivoli i tij u nxorr me makinë duke kaluar nëpër qytet për një varrim privat.

Makina u ndal jashtë shtëpisë së nënës së tij 100-vjeçare, ku turmat që kishin dalë në rrugë duartrokitën. Motra e Peles e shikonte me lot nga ballkoni.

“Pele është i pakrahasueshëm, si futbollist dhe si qenie njerëzore”, tha presidenti i sapobetuar Lula, i cili mbërriti me helikopter në stadium të martën në mëngjes. Ai qëndroi për rreth 30 minuta pranë arkivolit të Peles, të mbështjellë me një flamur brazilian, në qendër të fushës së futbollit.

Njerëzit kishin krijuar radhë të gjata jashtë stadiumit në Santos, qyteti ku Pele jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij, dhe pritën deri në tre orë për të bërë nderimet e tyre edhe gjatë natës.

“Rroftë mbreti”, shkruhej në një pankartë gjigante brenda stadiumit. I quajtur ‘mbreti i futbollit’, Pele luajti për Santos nga viti 1956 deri në vitin 1974, duke shënuar më shumë se 1000 gola.

Lula ngushëlloi anëtarët e familjes së Peles dhe dëgjoi një shërbesë katolike së bashku me Zonjën e Parë Rosangela da Silva.

“Gjëja më fantastike është se Pele nuk e mbajti kurrë hundën përpjetë, ai i trajtoi të gjithë njësoj”, tha presidenti Lula për televizioninn Santos TV.

Personalitete të famshëm dhe autoritete nga mbarë bota gjithashtu bënë nderimet e tyre për yllin Pele. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ishte një nga të parët që mori pjesë në memorial të hënën dhe tha se do t’u kërkonte shoqatave të futbollit në mbarë botën që të emërtonin një stadium me emrin Pele, i vetmi njeri që fitoi Kupën e Botës tre herë si lojtar.

Disa yje të futbollit morën pjesë në shërbesën mortore, duke përfshirë ish-mesfushorin brazilian Ze Roberto, i cili ndihmoi në vendosjen e arkivolit të Peles në qendër të fushës të hënën.

Por vetëm dy nga 67 kampionët e gjallë brazilianë të botës morën pjesë në shërbim – fituesi i Kupës së Botës 1994, Mauro Silva, i cili punon për Shoqatën e Futbollit të shtetit të Sao Paulos, dhe kampioni i vitit 1970, Clodoaldo, i cili punon për klubin Santos, duke shkaktuar kritika nga disa komentatorë./VOA

Më të lexuarat