Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

10 të mirat e çokollatës

Postuar: 12/01/2018 - 20:14

Shumë që duan të dobësohen e heqin nga dieta e tyre për të humbur peshë, por ekspertët po thonë që çokollata, në fakt, është e mirë për ju.

Po flasim për çokollatën e zezë, për të cilën, ekspertët e BBC, kanë renditur 10 gjëra pozitive nëse konsumohet me moderim.

Kakaoja ka flavonoid, që ul tensionin e gjakut

-42 gramë çokollatë në ditë e bëjnë më të lumtur një person

-Çokollata shmang problemet e mëlçisë, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në këtë organ

-Nxit kolesterolin e mirë falë nivelit të lartë të polifenolit

-Efekti i mirë në qarkullimin e gjakut e mban zemrën të shëndetshme

-Sipas një studimi norvegjez, i bën mirë trurit

-Ata që hanë çokollatë disa herë në javë, janë më elegantë

-Zvicra është vendi që konsumon më shumë çokollatë dhe ka më shumë çmime Nobel

-70 gramë çokollatë në ditë përmirësojnë venat e gjakut

-Mbron lëkurën nga dielli

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/01/2018 - 22:30

Përse jemi të prirur drejt çokollatës dhe ëmbëlsirave kur jemi rë stresuar. Një ekip hulumtuesish japonezë kanë identifikuar neuronet përgjegjëse, duke ofruar shpresë për të çuar përpara kërkimet për njerëzit me mbipeshë.

Postuar: 19/01/2018 - 20:45

Të hash një mëngjes të shëndetshëm është një mënyrë shumë e mirë për ta nisur ditën.

Postuar: 19/01/2018 - 14:14

Keni patur një ditë të lodhshme e të ngarkuar dhe kjo ju ka sjellë dhimbje koke? Ajo që ne ju sugjerojmë është të mbani gjithmonë me vete vaj livande.

Postuar: 19/01/2018 - 13:27

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë.

Postuar: 19/01/2018 - 12:01

Është e qartë se ngrënia dhe jetesa e shëndetshme ndikojnë shumë në jetëgjatësinë e njeriut.

Postuar: 19/01/2018 - 10:57

Shumica prej nesh janë të vetëdijshëm, përsa i përket vlerave dhe vitaminave që mbart veza.

Postuar: 18/01/2018 - 22:45

Sëmundje të rënda të mishrave të dhëmbëve mund të çojnë në një nga llojet më vdekjeprurëse të kancerit, sipas dy studimeve të rëndësishme, shkruan Daily Mail.