Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 shenjat e rrezikshme që paralajmërojnë për kancer të lëkurës

Postuar: 20/04/2017 - 20:59

Melanoma është një nga format me vdekjeprurëse të kancerit të lekurës (duke shkaktuar rreth 75% të vdekjeve nga të gjitha format e kancerit të lekurës) dhe duke u konsideruar kështu si një problem i madh social. 

Ajo shfaqet në pamjen e nishaneve ku grupe të melanociteve grumbullohen në lëkurë, duke krijuar ato pika apo njolla të vogla kafe deri në kafe të errët / të zezë, në forma dhe madhësi të ndryshme.

Për ta dalluar m shpejt kancerin e lëkurës, në galerinë e mësipërme ju tregojmë disa nga parregullsitë dhe shenjat.

Kujdes! Edhe nëse vini re një shenjë të vetme, konsultohuni me mjekun.

Mos u përpiqni t'i hiqni ato në sallone bukurie.

Sidomos kushtojini rëndësi nëse keni një lëkurë të ndjeshme, nëse keni histori familjare me kancerin e lëkurës, nëse i keni ngacmuar, nëse ju dhembin, nëse keni shumë nishane ose nese lekura rreth tyre eshte irrituar.

Si dhe shmangni ekspozimin ndaj diellit dhe përdorni gjithmonë krem dielli. 

Jo rrallëherë kanceri i lëkurës ka si zanafillë këto nishane, ndaj duhet të jeni të kujdessëhm t'i konttrolloni ata. 

 

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 17:29

Duke qenë se ndodhemi në një stinë të nxehtë, hidratimi dhe freskia e trupit duhen parë si kujdesi kryesor për trupin dhe shëndetin.

Për këtë arsye është e këshillueshme që të konsumoni frutat e stinës, ku një ndër to është edhe shalqiri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:29

Të ngrënit vetëm është një nga shkaqet më të mëdha të pakënaqësisë, sipas një hulumtimi i ri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:25

Domatet zemërkau janë padyshim nga produktet më të veçanta ndër fruta-perimet e kultivuara në Shqipëri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:14

Dhimbjet e kokës janë normale, por kur kthehen në kronike përbëjnë vërtet një problem serioz për ata që vuajnë.

Postuar: 24/05/2018 - 15:52

Hurmat janë një burim i mirë i vlerave shëndetësore dhe që ndikon në përmirësimin e shëndetit tek të gjithë ne për shkak të përfitime dhe rregullimit të problemeve në organizëm.

Postuar: 24/05/2018 - 15:25

Njerëzit me gjumë apnea e kanë kafkën 1.23 mm më të hollë se të tjerët.

Postuar: 24/05/2018 - 14:13

Mungesa e gjumit nuk shkakton vetëm lodhje dhe nervozizëm tek fëmijët dhe të rriturit, por mund të ketë pasoja më të rënda.