Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Buka me vaj ulliri, kombinimi i përsosur për organizmin

Postuar: 29/11/2017 - 20:02

Sipas nutricionistëve më të mirë italianë, buka e shoqëruar me vaj ulliri mund të zëvendësojë shumë mirë një vakt ushqimor për fëmijët dhe jo vetëm.

Nëse këtij binomi do t’i shtojmë edhe omega 3 të peshkut dhe micro nutrientët e domates, kemi përfituar një vakt të plotë ushqimor.

Për të promovuar vajin e ullirit, kemi menduar të shfrytëzojmë ndoshta aleatin më të mirë të tij, bukën, thotë Angelo Cremoni, president i grupit të ullirit dhe vajit të ulliritAssitol, Associazione italiana dell’industria olearia.

Kërkime të tëra shkencore kanë vërtetuar se këto dy shtylla të dietës mesdhetare, përforcojnë vlerat e njëri-tjetrit kur kombinohen bashkë. Vaji i ullirit shoqërohet shumë mirë me bukën dhe është në gjendje të reduktojë indeksin glicemik të tij.

Në këtë aspekt, ky kombinim, thotë Marco Siliano, drejtor i Operativa Alimentazione Nutrizione e Salute dell’Istituto Superiore di Sanità në Itali, do të ishte zgjedhja më e mirë për një vakt ushqimi.

Megjithatë, duhet thënë se kohët e fundit në Itali dhe në Evropë ka një rënie të konsiderueshme të konsumit të këtyre dy produkteve, duke u zëvendësuar nga ushqime të tjera, që në shumicën e rasteve janë më pak të shëndetshëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Vezët e zjera në mikrovalë mund të shpërthejnë, por ka edhe më keq

Postuar: 07/12/2017 - 22:46

Vezët e zjera konsumohen më mirë të ftohta, por nëse i ringrohim ato në mikrovalë dhe i shpojmë, lëvozhga dhe të brendshmet e tyre mund të shpërthejnë me zhurmë të fortë, duke lëshuar copa të nxehta në të gjitha drejtimet.
 

Postuar: 05/12/2017 - 22:29

Shumica prej nesh janë të vetëdijshëm, përsa i përket vlerave dhe vitaminave që mbart veza.

Postuar: 28/11/2017 - 22:54

Vezët janë përbërësit thelbësor për shumë receta. Vezët kanë bërë bujë në lajme për humbje të peshës.

Postuar: 28/11/2017 - 22:54

Byreku ose pitja, të gatuar kështu, janë shumë të shijshëm, por ajo që është e dhe më e rëndësishme, gatuhen shumë lehtë.

Nevojiten:

▪ 4 vezë,

Postuar: 28/11/2017 - 22:45

Tërshëra është një produkt që shpesh është përdorur vetëm në raste dobësimi, por në të vërtetë ajo ka një ndikim të madh në lidhje me shëndetin e organizmit tonë.

Postuar: 28/11/2017 - 22:38

Në këto ditë të ftohta, dhimbja e kokës është e pranishme tek të gjithë njerëzit. Ja disa mënyra si ta lehtësoni atë, me produktet më natyrale.

Postuar: 26/11/2017 - 11:18

Tërshëra është një produkt që shpesh është përdorur vetëm në raste dobësimi, por në të vërtetë ajo ka një ndikim të madh në lidhje me shëndetin e organizmit tonë.