Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dieta me pak kalori ruan shëndetin e trurit

Postuar: 14/03/2018 - 15:13

Agjërimi mund të ruajë shëndetin e trurit, kanë treguar studime të reja. Një dietë me pak yndyrë që përfshinë 40% më pak kalori se sa doza e rekomanduar ka ulur inflamacionin tek qelizat e trurit tek minjtë, është thënë në studimin e realizuar nga Qendra Mjekësore Groninhen në Holandë. Tutje është thënë se mënyra e tillë e të ushqyerit gjithashtu mbanë funksionin e indeve të trurit. Autori udhëheqës i studimit, Bart Ehhen ka deklaruar se inflamacionet e iniciuara nga mosha tek microglia mund të ndaloheshin vetëm kur minjtë ishin nënshtruar një dietë më pak kalori.

Microglia është një lloj i qelizave në tru që ndihmon funksionimin normal të indeve të këtij organi.

Këto rezultate gjithashtu sugjerojnë se zvogëlimi i kalorive është më efektiv për shëndetin e trurit se sa ushtrimet.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 27

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2018 - 14:44

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fortë dhe mendjen e mprehtë.

Postuar: 12/12/2018 - 14:23

Në vitin 2014, numri i njerëzve të diagnostikuar me sëmundjen e diabetit arriti në 422 milion.

Postuar: 12/12/2018 - 14:04

Uji me limon është një mënyrë shumë e mirë për ta nisur ditën plot me ushqyes dhe vitamina.

Postuar: 12/12/2018 - 14:00

Nëse doni të hiqni dorë nga këto sëmundje pa pasur efekte anësore, ekziston një ilaç i shkëlqye

Postuar: 12/12/2018 - 13:57

Hudhra është padyshim një ushqim që nuk duhet të mungojë gjatë ditës.

Postuar: 12/12/2018 - 12:27

Qarkullimi i dobët i gjakut do të thotë se pjesët e trupit, sidomos duart dhe këmbët tuaja, marri

Postuar: 12/12/2018 - 11:54

Qepa është një aleat kundër shumë problemeve.