Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gra shtatzënë! Hiqni dorë nga ilaçet, mund të shkaktojnë astmë tek fëmijët

Postuar: 12/01/2018 - 15:19

Përdorimi i ilaceve prek më shumë gratë shtatzënë duke shkaktuar astmë tek foshnjet e tyre. 

“Të gjitha gratë duhet të kenë shumë kujdes kur marrin ilace gjatë shtatzënisë,” – tha dr.Huahaoi, autor i studimit në Universitetin e Kinës, Zhejiang.

Sipas studimit që është bazuar në tetë vëzhgime, u zbulua se rreziku i astmës tek fëmijët rritet me 34% kur nëna përdorte ilace të njohura si frenues të pompës proton dhe 57% me përdorimin e receptorit Histaminë-2.

Sipas Reuters, autorët e këtij studimi kanë qëllim të rekomandojnë të gjithë nënat shtatzënë që të heqin dorë nga përdorimi i barnave mjekësore pasi ka rreziqe të mëdha tek foshnjet e tyre.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2018 - 15:03

Çaji i lulëkuqes përveç shërimit të kollës ndihmon edhe në përmirësimin e fytit. Një bimë mjaft frytdhënëse në luftën kundër kollës së shkaktuar nga mushkëritë dhe pezmatimi i bronkeve është edhe lulëkuqja.

Postuar: 17/01/2018 - 14:11

Shumë njerëz janë në gjendje të bëjnë çmos për të humbur peshë, por nëse nuk ka ndonjë arsye të qartë se përse po e humbni peshën, atëherë kjo mund të jetë indikator i një sëmun

Postuar: 17/01/2018 - 13:26

Në momentin që bebet i zë gjumi nëna mundohet të bëjë gjithçka që ai të mos zgjohet.

Postuar: 17/01/2018 - 11:59

Kemi apo jo dorashka fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesut për fytyrën por edhe duart është një rrit i përditshëm tashmë në këtë periudhë.

Postuar: 17/01/2018 - 10:20

Çdo vit, Environmental Working Group nxjerr një listë të quajtur “Dirty Dozen”, ku pasqyrohen 12 frutat dhe perimet që përmbajnë më shumë pesticide.

Postuar: 16/01/2018 - 22:43

Përbërësit:

Postuar: 16/01/2018 - 21:22

Kush tha që e qara është gjë e keqe? Në fakt jo vetëm që ju çliron nga emocionet, por sipas ekspertëve lotët e derdhur i bëjnë mirë edhe shëndetit.