Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kafja, e dobishme për organizmin, ja sa herë në ditë duhet ta konsumoni

Postuar: 18/05/2017 - 20:38

Studimet thonë se dy filxhanë me kafe në ditë bëjnë mirë për organizmin pasi kafeina ndihmon në luftën e sëmundjeve të mëlçisë.

Disa pije tërheqin vëmendjen e shkencëtarëve, sidomos ato me kafeinë. Pijet e nxehta ndikojnë  në ritmet kardiake, ulin rrezikun e kancerit të lëkurës, zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit e shumë të tjera.

Ja disa lajme të mira për ata që shijojnë konsumin e  kafes: shkencëtarët kanë arritur të lidhin konsumin e rregullt të saj me një rrezik të reduktuar të cirrozës së mëlçisë. Prija e dy filxhanëve me kafe në ditë duket se zvogëlon shanset e zhvillimit të sëmundjes me 44 për qind, duke u bazuar në të dhënat e 430,000 personave të testuar në nëntë studime.

Cirroza shkakton  vdekjen e rreth 1 milion njerëzve çdo vit dhe mund të shkaktohet nga konsumi i tepërt i alkoolit, infeksionet e hepatitit, çrregullime të imunitetit dhe sëmundje të mëlçisë yndyrore (lidhur me obezitetin dhe diabetin).

Kështu që konsumoni kafe të paktën dy herë në ditë. Ndoshta nuk ju shëron, por ju mbron nga sëmundjet

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2017 - 22:30

Një mekanizëm i ri sintetik i irisit të syrit mund të hapet dhe të mbyllet pa nevojën e komandave të jashtme, tamam si sytë e njeriut, çka mund të ndihmojë në të ardhmen për rritjen e cilësisë së kamerave apo dhe në riparimin e syve të njeriut.
Ora e diabetit analizon automatikisht djersën çdo javë

Postuar: 24/06/2017 - 20:03

Tashmë bio-sensorët që ndihmojnë njerëzit të monitorojnë tipin 2 të diabetit nuk do të kenë nevojë të ndërrohen çdo ditë, falë kërkimeve të Universitetit të Texas në Dallas.
Kaviet, paracetamoli gjatë shtatzënisë dëmton forcën mashkullore të bebeve djem

Postuar: 23/06/2017 - 19:37

"Marrja e paracetamolit gjatë shtatzanisë i bën djemtë më ka burrërorë, më pak agresivë dhe ul nxitjen e tyre seksuale”, ishte konkluzioni i një studimi të publikua

Postuar: 23/06/2017 - 11:24

Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshën natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë.

Sëmundjet e zemrës: Çmimi që duhet të paguajmë për fertilitetin?

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Një studim i fundit zbulon se genet që nxisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ndihmojnë në rritjen e fertilitetit te njeriut.

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Me siguri do ju habisë titulli dhe fotoja e mësipërme pasi bananet jemi mësuar t'i qërojmë dhe t'i hamë ashtu të gjalla, por pse jo edhe në trjatë pureje ose në smoothie

Postuar: 21/06/2017 - 14:18

Goditja cerebrale ndodh kur zona të caktuara në tru nuk furnizohen me gjak, apo në to nuk rrjedh mjaftueshëm gjak.