Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kanceri i stomakut, ja shenjat e hershme që nuk duhet t'i neglizhoni

Postuar: 12/08/2017 - 21:03

Kanceri i stomakut është një sëmundje vdekjeprurëse e cila vret mijëra njerëz çdo vit. 

Shanset e mbijetesës janë të larta nëse e zbuloni sëmundjen në kohë, por rrallë herë dikush i kushton vëmendje simptomave derisa bëhet shumë vonë.

Ajo që ju duhet të bëni që të parandaloni kancerin e stomakut është të njihni simptomat në kohë. 

Kjo nuk është diçka e lehtë sepse shpesh i ngjajnë gripit ose një infeksioni viral. 

Lënia e simptomave të pa trajtuara mund të çojë në zhvillimin e kancerit të stomakut i cili përparon ngadalë, por është vdekjeprurës në fazat e mëvonshme

Këtu janë shenjat e zakonshme të hershme të kancerit të stomakut:

-Lëvizjet e çrregullta të zorrëve
-Gjak gjatë jashtëqitjes
-Të përziera dhe të vjella
-Anemia
-Ndjenja e ngopjes edhe pas një vakt të lehtë
-Mungesa e oreksit
-Dhimbje e mprehtë e barkut

Siç mund ta shihni, simptomat nuk janë shumë specifike, prandaj njerëzit zakonisht injorojnë ato, duke bërë një gabim fatal.

Megjithatë, kanceri i stomakut mund të parandalohet. Ekspertët rekomandojnë shmangien e ushqimeve të përpunuara dhe të sheqerit, si dhe mishin e kuq të pjekur në skarë. 

Mjekët rekomandojnë një dietë të shëndetshme të pasur me ushqime që përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese të tjera, si dhe fruta dhe perime të freskëta. 

“Shije” shkruan se ju duhet të rrisni edhe konsumin e shafranit – kjo erëz speciale ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë parandalimin e kancerit. Më poshtë po iu tregojmë një recetë të thjeshtë që do t’ju ndihmojë të përfitoni nga shafranët siç duhet.

Përgatitja
Thjesht përzini përbërësit së bashku dhe konsumoni përzierjen ose shtojeni atë në sallatën tuaj. Sidoqoftë, sigurohuni që mos ta gatuani këtë përzierje pasi do të humbni përfitimet e saj. 

Konsumojeni disa herë në ditë për të rritur sistemin tuaj imunitar dhe për të parandaluar zhvillimin e kancerit të stomakut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 32

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/07/2018 - 21:13

Në Shqipëri, dhalla është një nga pijet më të preferuara të të gjitha stinëve, përgatitet nga kosi dhe uji, ndërkohë që në shumë raste përfshihet dhe kripa.

Postuar: 22/07/2018 - 20:52

Qëndrimi drejt e lejon diafragmën të punojë në mënyrë më efikase.

Postuar: 22/07/2018 - 19:50

Është mbajtur gjatë sekret prej mjekëve: Receta që zhduk qeskat nën sy dhe rrudhat për katër ditë

Postuar: 22/07/2018 - 18:20

Gjumi zë një pjesë të rëndësishme në jetën e gjithësecilit.

Postuar: 22/07/2018 - 17:49

Krahas ujit, në përbërje të shalqirit gjejmë fibrat dhe kripërat minerale si: fosfori, kalciumi,

Postuar: 22/07/2018 - 17:42

Manikyri dhe pedikyri në këtë shekull janë aq të zakonshme sa larja e dhëmbëve dhe flokët e rregu

Postuar: 21/07/2018 - 23:50

 Cigaret elektronike përmbajnë metale toksike të rënda.Hulumtimet e fundit flasin për dëshmi