Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kruajtëset e veshit çojnë të mjeku 34 fëmijë në ditë

Postuar: 18/05/2017 - 22:06

Një studim i fundit në SHBA tregonte se mes viteve 1990 dhe 2010, rreth 263,000 fëmijë janë trajtuar në spitalet amerikane për dëmtime në veshët e tyre të shkaktuara nga pastrimi me kruajtëset e zakonshme të pambukut.

"Është për t’u shqetësuar pasi këto produkte janë me ne prej 100 vjetësh dhe shumë prodhues paralajmërojnë në etiketat e tyre që ato të mos futen në kanalin e veshit dhe të përdoren nga fëmijët", tha kreu i studimit, Dr. Kris Jatana, otolaringolog në Columbus, Ohio.

Kruajtëset shkaktonin plagë te 12,500 fëmijë në vit ose rreth 34 çdo ditë, dhe dëmet përfshijnë shpim të daulles së veshit ose edhe me keq.

Këto plagë shkaktonin infeksion apo dhe humbje të përhershme  të dëgjimit, dhe 2 të tretat e dëmtimeve raportoheshin nga fëmijët më të vegjël se 8 vjeç. Prandaj autorët i bënin thirrje prindërve të mbikëqyrnin përdorimin e tyre nga fëmijët dhe t’i informojnë ata për rreziqet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2017 - 22:30

Një mekanizëm i ri sintetik i irisit të syrit mund të hapet dhe të mbyllet pa nevojën e komandave të jashtme, tamam si sytë e njeriut, çka mund të ndihmojë në të ardhmen për rritjen e cilësisë së kamerave apo dhe në riparimin e syve të njeriut.
Ora e diabetit analizon automatikisht djersën çdo javë

Postuar: 24/06/2017 - 20:03

Tashmë bio-sensorët që ndihmojnë njerëzit të monitorojnë tipin 2 të diabetit nuk do të kenë nevojë të ndërrohen çdo ditë, falë kërkimeve të Universitetit të Texas në Dallas.
Kaviet, paracetamoli gjatë shtatzënisë dëmton forcën mashkullore të bebeve djem

Postuar: 23/06/2017 - 19:37

"Marrja e paracetamolit gjatë shtatzanisë i bën djemtë më ka burrërorë, më pak agresivë dhe ul nxitjen e tyre seksuale”, ishte konkluzioni i një studimi të publikua

Postuar: 23/06/2017 - 11:24

Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshën natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë.

Sëmundjet e zemrës: Çmimi që duhet të paguajmë për fertilitetin?

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Një studim i fundit zbulon se genet që nxisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ndihmojnë në rritjen e fertilitetit te njeriut.

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Me siguri do ju habisë titulli dhe fotoja e mësipërme pasi bananet jemi mësuar t'i qërojmë dhe t'i hamë ashtu të gjalla, por pse jo edhe në trjatë pureje ose në smoothie

Postuar: 21/06/2017 - 14:18

Goditja cerebrale ndodh kur zona të caktuara në tru nuk furnizohen me gjak, apo në to nuk rrjedh mjaftueshëm gjak.