Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kruajtëset e veshit çojnë të mjeku 34 fëmijë në ditë

Postuar: 18/05/2017 - 22:06

Një studim i fundit në SHBA tregonte se mes viteve 1990 dhe 2010, rreth 263,000 fëmijë janë trajtuar në spitalet amerikane për dëmtime në veshët e tyre të shkaktuara nga pastrimi me kruajtëset e zakonshme të pambukut.

"Është për t’u shqetësuar pasi këto produkte janë me ne prej 100 vjetësh dhe shumë prodhues paralajmërojnë në etiketat e tyre që ato të mos futen në kanalin e veshit dhe të përdoren nga fëmijët", tha kreu i studimit, Dr. Kris Jatana, otolaringolog në Columbus, Ohio.

Kruajtëset shkaktonin plagë te 12,500 fëmijë në vit ose rreth 34 çdo ditë, dhe dëmet përfshijnë shpim të daulles së veshit ose edhe me keq.

Këto plagë shkaktonin infeksion apo dhe humbje të përhershme  të dëgjimit, dhe 2 të tretat e dëmtimeve raportoheshin nga fëmijët më të vegjël se 8 vjeç. Prandaj autorët i bënin thirrje prindërve të mbikëqyrnin përdorimin e tyre nga fëmijët dhe t’i informojnë ata për rreziqet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 29

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 07:51

Trupi juaj duket sikur funksionon pak më shpejt pasi keni pirë kafen tuaj të mëngjesit, shkruan Health.com.Studimet kanë treguar se kafeina ju jep më shumë energji dhe ju bën më të vëmendshëm.

Postuar: 25/04/2018 - 07:35

Çaji i rozmarinës është ideal edhe për rritjen e flokëve.

Postuar: 25/04/2018 - 07:16

Si kujdeseni për lëkurën kur zgjoheni në mëngjes? Jeni të sigurta që në rutinën tuaj të bukurisë nuk kanë vend këto gabime? Ja pse nuk duhen përsëritur në të ardhmen...

Postuar: 24/04/2018 - 22:50

Trupi i një të rrituri përbëhet nga 50-60 për qind ujë. Ai është jetësor për shëndetin tonë dhe luan rol kryesor në funksionim normal të trupit.

Postuar: 24/04/2018 - 22:19

Marrja e ushqimeve të ndryshme mund të shkaktojë pasoja teksa merrni mjekime apo ilaçe por ndonëse ju kurrë nuk e ditur lidhjen dhe pasojat që ato und të shkaktojnë tek ju.

Postuar: 24/04/2018 - 21:04

Nëse ka një familje ushqimore e cila duhet konsumuar patjetër, ajo është familja e bimëve te gjelbra me gjethe.

Postuar: 24/04/2018 - 20:55

Mënyra se si e nisim ditën tonë është mjaft e rëndësishme për mënyrën se si vazhdon dita jonë.