Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes nga përdorimi i tepërt i tamponëve, mund të shpien në vdekje

Postuar: 16/03/2017 - 18:11

Ndoshta mund t’iu duket e pabesueshme, por pasojat që shkaktojnë tamponët, mund të çojnë deri në këtë fatalitet.

Në secilin paketim të tamponëve gjenden udhëzime të detajuara për përdorim, me ilustrime të cilat ju tregojnë gjithë procesin, si dhe mbi paralajmërimin mbi sindromën e shokut toksik, shumë i rrallë, por potencialisht me përfundim vdekjeprurës nga përdorimi i tamponit.

Në vitin 2012, Loren nuk është ndier mirë dhe nëna e saj e kishte telefonuar, ndërsa kjo nuk ishte lajmëruar. Ajo ishte brengosur aq shumë sa që kishte thirrur në stacionin policor dhe ua kishte dhënë numrin e vajzës së saj, e që për fat të mirë, ata kanë arritur edhe t’ia shpëtojnë jetën.

Kur policia hyn në shtëpinë e saj, e gjen të shtrirë në banjo dhe temperatura i kishte kaluar mbi 40 gradë. Tamponin të cilin e nxorën nga organet e saj e analizuan në laborator dhe arritën në përfundim se kishte pësuar shok toksik në organizëm.

Shumë organe të saja kishin filluar të dobësohen dhe ishte afër vdekjes, por arritën ta shpëtojnë, përveç këmbës të cilën u detyruan t’ia amputojnë. Andaj edhe në udhëzimet e tamponëve shkruan që të bëni kujdes sepse mund të pësoni goditje nga sindromi i shokut toksik.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2017 - 22:30

Një mekanizëm i ri sintetik i irisit të syrit mund të hapet dhe të mbyllet pa nevojën e komandave të jashtme, tamam si sytë e njeriut, çka mund të ndihmojë në të ardhmen për rritjen e cilësisë së kamerave apo dhe në riparimin e syve të njeriut.
Ora e diabetit analizon automatikisht djersën çdo javë

Postuar: 24/06/2017 - 20:03

Tashmë bio-sensorët që ndihmojnë njerëzit të monitorojnë tipin 2 të diabetit nuk do të kenë nevojë të ndërrohen çdo ditë, falë kërkimeve të Universitetit të Texas në Dallas.
Kaviet, paracetamoli gjatë shtatzënisë dëmton forcën mashkullore të bebeve djem

Postuar: 23/06/2017 - 19:37

"Marrja e paracetamolit gjatë shtatzanisë i bën djemtë më ka burrërorë, më pak agresivë dhe ul nxitjen e tyre seksuale”, ishte konkluzioni i një studimi të publikua

Postuar: 23/06/2017 - 11:24

Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshën natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë.

Sëmundjet e zemrës: Çmimi që duhet të paguajmë për fertilitetin?

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Një studim i fundit zbulon se genet që nxisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ndihmojnë në rritjen e fertilitetit te njeriut.

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Me siguri do ju habisë titulli dhe fotoja e mësipërme pasi bananet jemi mësuar t'i qërojmë dhe t'i hamë ashtu të gjalla, por pse jo edhe në trjatë pureje ose në smoothie

Postuar: 21/06/2017 - 14:18

Goditja cerebrale ndodh kur zona të caktuara në tru nuk furnizohen me gjak, apo në to nuk rrjedh mjaftueshëm gjak.