Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sëmundjet që vijnë nga pagjumësia

Postuar: 13/03/2018 - 12:23

Ndonëse është kthyer në trend kohët e fundit, pagjumësia është një kërcënim serioz për shëndetin tonë. Duket si e pavlefshme por pagjumësia është shkaktare për një sërë sëmundjesh.Prandaj mjekët këshillojnë se për të pasur një shëndet të mirë duhët të jemi të rregullt me gjumin.Më poshtë janë listuar disa nga problemet që sjell pagjumësia në shëndetin tonë:

Pagjumësia duke rritur reagimet e sistemit nervorë shkakton rritje të ankthit.Rrit depresionin:

Pagjumësia duke pakësuar neuronet që rregullojnë gjendjen shpirtërore çon në rritjen e depresionit.Dëmtohet aftësia për të menduar, për të përpunuar informacion, kujtesa dhe përqëndrimi.

Bëhet shkak për rritjen e tensionit gjatë orëve të gjumit. Kjo vjen nga çregullimi i orarit të gjumit.

Gjumi ul ndjeshëm presionin e gjakut. Në raste të pagjumësisë nuk kemi normalizim të presionit të gjakut duke shkaktuar sëmundje të zemrës.Pagjumësia çliron hormonet e stresit. Këta hormone janë të lidhura ngushtë me rezistencën e insulinës.Pagjumësia dëmton hormonet që tregojnë ngopjen dhe urinë.

Ekspozimi në dritë natën rrit prodhimin e estrogjenit.Shumë estrogjen nxit formimin e kancerit të gjirit.Pagjumësia prish sistemin e orientimit të kohës. Pa ndihmën e një ore e kemi të vështirë të orientohemi me kohën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 21:26

Njerëzit që vuajnë nga reumatizma shpesh fajësojnë ndryshimin e stinëve dhe motin e keq për intensitetin e dhimbjeve të tyre.Lidhja mes reumatizmës dhe motit sipas shkencëtarëve nuk është klinikisht domethënëse.

Postuar: 18/03/2018 - 18:54

Rrallë kush e di që pirja e një gote ujë të ngrohtë dhe të njelmët në mëngjes mund të përmirësojë dukshëm shëndetin tuaj.

Postuar: 18/03/2018 - 18:42

Ato mund t’ju shërbejnë për heqjen e grimit nga fytyra, megjithatë ekspertët paralajmërojnë se  për pecetat e tilla duhet të mendoni dy herë para se t’i përdorn

Postuar: 18/03/2018 - 17:54

Shkrimi me laps, në vend të shtypjes në tastierë, zhvillon trurin dhe i ndihmon që ta kuptojë më mirë lëndën, tregojnë hulumtimet shkencore.

Postuar: 18/03/2018 - 15:47

Të tregohesh i kujdesshëm me ushqimin është mirë, por eliminimi i të gjitha karbohidrateve është gabim: ja çfarë duhet të dini.

Postuar: 18/03/2018 - 14:08

Fruthi ёshtё infeksion viral i cili shkaktohet nga virusi i familjes sё paramyxoviridae dhe ka njё infeksiozitet shumё tё lartё.

Postuar: 18/03/2018 - 14:05

Nëse gradualisht filloni të ndjeheni nga energjetike në e lodhur, mungesa e hekurit mund të jetë shkaku.