Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të parandaloni plakjen e qafës dhe dekoltesë

Postuar: 19/05/2017 - 12:00

Lëkura në zonën e qafës për fat të keq rrodhoset shumë më herët nga pjesa tjetër e trupit. Jo vetëm pse është më e hollë dhe e ekspozuar ndaj agjentëve të jashtëm, por mungesa e kujdesit për këtë lëkurë përshpejton procesin e plakjes duke i zbehur të gjithë shkëlqimin fytyrës. 
 
Më poshtë do të lexoni 5 mënyra të thjeshta për kujdesin e lëkurës së qafës 
 
Mos harroni kremin e diellit.
 
Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për lëkurën e qafës është ta mbroni ndaj rrezeve të dëmshme të diellit ! Njësoj si fytyrën, duhet të lyeni dhe qafën për të parandaluar dëmtimin e lëkurës nga rrezet UVA dhe UVB. 
 
Shmangni ekzpozimin e tepërt në diell, ose vishni veshje të lehta që mbrojnë dekoltenë nga rrezatimi i dëmshëm. 
 
Hidratimi është shumë i rëndësishëm.
 
Pas një dushi, veprimi i parë që duhet të bëni është të lyeni fytyrën me krem, por pa harruar asnjëherë dhe qafën.
 
Çdo produkt që është i mirë për fytyrën tuaj është dhe për pjesën tjetër të trupit ! Kërkoni një krem me përmbatje peptide ose retinol (të dyja ndihmojnë për të stimuluar rritjen e kolagjenit në lëkurën tuaj).
 
Pozicioni më i përshtatshëm i gjumit është në shpinë
Kur jeni flini në bark ose në anën tuaj, shtypni fytyrën dhe qafën në jastëk. Me kalimin e viteve këto pozicione mund të krijojnë rrudha të lehta delikate.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2017 - 22:30

Një mekanizëm i ri sintetik i irisit të syrit mund të hapet dhe të mbyllet pa nevojën e komandave të jashtme, tamam si sytë e njeriut, çka mund të ndihmojë në të ardhmen për rritjen e cilësisë së kamerave apo dhe në riparimin e syve të njeriut.
Ora e diabetit analizon automatikisht djersën çdo javë

Postuar: 24/06/2017 - 20:03

Tashmë bio-sensorët që ndihmojnë njerëzit të monitorojnë tipin 2 të diabetit nuk do të kenë nevojë të ndërrohen çdo ditë, falë kërkimeve të Universitetit të Texas në Dallas.
Kaviet, paracetamoli gjatë shtatzënisë dëmton forcën mashkullore të bebeve djem

Postuar: 23/06/2017 - 19:37

"Marrja e paracetamolit gjatë shtatzanisë i bën djemtë më ka burrërorë, më pak agresivë dhe ul nxitjen e tyre seksuale”, ishte konkluzioni i një studimi të publikua

Postuar: 23/06/2017 - 11:24

Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshën natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë.

Sëmundjet e zemrës: Çmimi që duhet të paguajmë për fertilitetin?

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Një studim i fundit zbulon se genet që nxisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ndihmojnë në rritjen e fertilitetit te njeriut.

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Me siguri do ju habisë titulli dhe fotoja e mësipërme pasi bananet jemi mësuar t'i qërojmë dhe t'i hamë ashtu të gjalla, por pse jo edhe në trjatë pureje ose në smoothie

Postuar: 21/06/2017 - 14:18

Goditja cerebrale ndodh kur zona të caktuara në tru nuk furnizohen me gjak, apo në to nuk rrjedh mjaftueshëm gjak.