Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si ta kuptoni se po shkoni drejt depresionit

Postuar: 11/09/2017 - 12:58

Depresioni është një sëmundje serioze mendore që prek miliona njerëz në mbarë botën.

Në kundërshtim me besimin popullor, simptomat e depresionit nuk janë të kufizuara në ndjenjat e trishtimit. Në fakt, sëmundja përfshin një gamë të gjerë të simptomave – disa nga të cilat janë përshkruar më poshtë – të cilat ndikojnë negativisht në jetën e përditshme.

“Në vitin 2014, rreth 15.7 milion të rritur të moshës 18 ose më të vjetër në Shtetet e Bashkuara, kanë pasur të paktën një episod depresiv madhor. Ky numër përfaqëson 6.7% të të gjithë të rriturve të SHBA-së”,sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor. Ndjenja e dëshpërimit, pavlefshmërisë dhe pafuqisë: Personi që vuan nga depresioni nuk mund të mendojë në mënyre racionale.

Shpesh e fajëson veten për të gjitha situatat e këqija. Edhe tek depresioni i lehtë janë të pranishme këto ndjenja, por më pak ekstreme. Paaftësia e të menduarit pozitiv dhe ndjena e humbjes së kontrollit ndaj të gjitha situatave dhe vendimeve janë shenjat e para të depresionit: Nëse ai person shpesh thotë që nuk ka shumë mundësi, fat dhe se ndihet i padobishëm dhe i pakuptimtë, ka nevojë për ndihmë profesionale.

Këto simptoma shumë shpesh bëhen edhe më intensive dhe personi fillon t’i kujtojë të gjithë gabimet e bëra në të kaluarën, për çka vazhdimisht e fajëson veten. Humbja e interesit: Personi nuk ka interesim për aktivitetet të cilat ka frekuentuar më përpara siç janë ushtrimet, gatimi, leximi, televizori ose shëtitja. Mund të fillojë të refuzojë çfarëdo aktiviteti, të dalë nga shtëpia ose të takohet me miqtë dhe anëtarët e familjes.

Po ashtu disa njerëz depresivë humbin interesimin për të kryer marrëdhënie seksuale. Lodhja kronike dhe mungesa e energjisë: Lodhja dhe mungesa e energjisë mund t’ju ndodhë të gjithëve, por nëse pa arsye të forta zgjasin më shumë se 2 javë, në pikëpyetje është një problem më i madh. Njerëzit depresivë, shpesh janë të plogësht dhe të dobët.

Personi i ngadaltë shpesh ankohet që është joproduktiv dhe ka mungesë të energjisë. Lodhja kronike është problem serioz i shpirtit dhe trupit. Qasja e keqe dhe mungesa e motivimit, mund të sjellin pasoja negative kur janë të pranishme njëkohësisht. Shqetësimi konstant dhe nervozizmi: Disa njerëz që vuajnë nga depresioni shpesh janë në ndonjë mënyrë hiperaktivë dhe nervozë.

Nëse vëreni që personi i afërm për një periudhë më të gjatë ka shpërthime në temperament, shpesh është nervoz, ulet dhe çohet i shqetësuar, provoni ta ndihmoni. Personi depresiv shumë shpesh i zmadhon të gjitha problemet. Kjo shenjë nuk është vetëm vetëm pesimizëm, por rruga drejt depresionit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2017 - 22:28

Një vajzë 21 vjeçare nga Amerika rrefen se si joga e ka ndihmuar në shërimin e kancerit.

Pas kurimit ajo tregoi se si kishte humbur të gjitha flokët dhe se si trupi i saj ishte i lodhur, por që kur filloi të bënte joga për të ndryshoi gjithçka.

Postuar: 19/09/2017 - 21:06

Studiuesit në Britani të Madhe tërheqin vërejtjen që njerëzit të cilët nuk hanë mjaft shpesh mish peshku rrezikohen nga sëmundje serioze.

Postuar: 18/09/2017 - 22:44

Jo të gjitha ushqimet janë të shëndetshmë për trupin e njeriut.

Disa zgjedhje të ushqimeve mund të ndikojnë në kujtesë dhe aftësitë tuaja njohëse.

Postuar: 18/09/2017 - 22:18

Anemia është kthyer në një nga problemet shëndetësore kryesore të shqiptarëve sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së he

Postuar: 18/09/2017 - 14:38

Kanceri i vezoreve është lloji më agresiv i kësaj sëmundjeje pasi për fat të keq krijimi i qelizave anormale në pjesën e qafës së mitrës nuk shoqërohet

Postuar: 18/09/2017 - 12:48

Astmatikët janë rreptësisht të ndaluar të pinë duhan, kafe, alkool, lëngje të gazuara, të mos pinë qumësht të lopës, vezë, domate, mish me shumë yndyrë, lëkurën e mishit të pulë

Postuar: 17/09/2017 - 15:23

Duart përmbajnë disa nga receptorët e prekjes më të ndjeshëm në të gjithë trupin. Të gjithë këta receptorë janë të lidhur me trurin nga një rrjet nervash.