Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimet: Kafja të zgjat jetën

Postuar: 12/07/2017 - 09:34

Me sa duket jo vetëm molla edhe një kafe në ditë, mban doktorin larg. Për të gjithë ata që ‘vdesin’ për kafe vjen lajmi i mirë. Pija e zezë të zgjat jetën.

 

Sipas dy studimeve të publikuara në revistën “Annals of Internal Medicine”, kush konsumon një filxhan kafe 235 ml në ditë ka një rrezik më të ulët me 12% për vdekje nga të gjitha shkaqet (shqetësime kardiake, kancer, iktus, diabet, probleme të frymëmarrjes dhe të veshkave).

 

Për ata që konsumojnë tre ose më shumë filxhanë, vdekshmëria është më e ulët me 18% krahasuar me ata që nuk e pinë, raporton TgCom.

Studimi i parë është drejtuar nga Marc Gunter, epidemiolog i IARC- International Agency for Research on Cancer (Agjencia Ndërkombëtare për kërkimet mbi kancerin) dhe ka marrë në analizë konsumimin e kafes nga rreth 520 mijë subjekte që vinin nga 10 vende të Europës: i ka monitoruar për 16 vjet dhe ka analizuar vdekjet dhe shkaqet e vdekjes.

 

Studimi i dytë është drejtuar nga Veronica W. Setiavan nga Universiteti i Kalifornisë Jugore, duke përfshirë 185 mijë individë afroamerikanë, aziatik-amerikan, latino-amerikan dhe kaukazianë. Pavarësisht se mostrat referente ishin heterogjene, rezultatet ishin mjaft të ngjashme me studimin e Gunter.

 

Kafeja duket se ka efekte pozitive e të dobishme në mëlçi, në sistemin e tretjes dhe në përgjithësi nga pak në të gjithë organizmin. Merita për këto përfitime nuk është kafeina, por substanca të tjera të pranishme në pijen e errët. Kafeja përmban disa elemente, të tilla si polyphenols, acidet Chlorogenic dhe substanca të tjera të pasura me antioksidantë./ BW

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 37

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 07:51

Trupi juaj duket sikur funksionon pak më shpejt pasi keni pirë kafen tuaj të mëngjesit, shkruan Health.com.Studimet kanë treguar se kafeina ju jep më shumë energji dhe ju bën më të vëmendshëm.

Postuar: 25/04/2018 - 07:35

Çaji i rozmarinës është ideal edhe për rritjen e flokëve.

Postuar: 25/04/2018 - 07:16

Si kujdeseni për lëkurën kur zgjoheni në mëngjes? Jeni të sigurta që në rutinën tuaj të bukurisë nuk kanë vend këto gabime? Ja pse nuk duhen përsëritur në të ardhmen...

Postuar: 24/04/2018 - 22:50

Trupi i një të rrituri përbëhet nga 50-60 për qind ujë. Ai është jetësor për shëndetin tonë dhe luan rol kryesor në funksionim normal të trupit.

Postuar: 24/04/2018 - 22:19

Marrja e ushqimeve të ndryshme mund të shkaktojë pasoja teksa merrni mjekime apo ilaçe por ndonëse ju kurrë nuk e ditur lidhjen dhe pasojat që ato und të shkaktojnë tek ju.

Postuar: 24/04/2018 - 21:04

Nëse ka një familje ushqimore e cila duhet konsumuar patjetër, ajo është familja e bimëve te gjelbra me gjethe.

Postuar: 24/04/2018 - 20:55

Mënyra se si e nisim ditën tonë është mjaft e rëndësishme për mënyrën se si vazhdon dita jonë.