Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trajtoni dhe parandaloni problemet e syve me majdanoz

Postuar: 19/04/2017 - 22:12

Majdanozi është një erëz që ka veti të shkëlqyera shëruese. Është një burim i shkëlqyer i vitaminës A, për të cilën dihet se merr pjesë në mbrojtjen e shëndetit të syve.

Kur vitamina A merret në kombinim me antioksidantët e tjerë, rreziku i sëmundjeve të syrit mund të reduktohet në mënyrë drastike, transmeton Koha.net. Kjo është arsyeja se pse ekspertët rekomandojnë që majdanozin ta konsumoni me, për shembull, karota që është një burim i shkëlqyer i beta karotenit.

Në majdanoz e gjejmë luteinën dhe zeaksantinën. Këto komponime ndihmojnë në eliminimin e dëmit të shkaktuar nga faktorët negativë mjedisor si rrezatimi UV, përcjell koha.net.

Majdanozi është sidomos i njohur në parandalimin e kataraktit, ndërsa studimet e fundit tregojnë se luteina ndihmon në parandalimin e dëmtimit të retinës, dhe ushqimet e ndryshme mund të jenë të dobishme në zbutjen dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të syve:

• Katarakti dhe konjuktiviti: majdanozi, boronica, mollët, spinaqi dhe selino.

• Retinopatia diabetike: majdanozi, asparagusi, spinaqi, xhenxhefili, panxhari, selino, mjedrat, bar gruri, karota, kungulli, preshi, hudhra dhe lakrat.

• Glaukoma: majdanozi, trangujt, karota, rrepkat, selino, mjedrat, panxhari, lakrat, mollët dhe kumbullat.

• Degjenerimi makular: majdanozi, mjedrat, mollët, brokoli, specat dhe perimet me gjethe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 17:29

Duke qenë se ndodhemi në një stinë të nxehtë, hidratimi dhe freskia e trupit duhen parë si kujdesi kryesor për trupin dhe shëndetin.

Për këtë arsye është e këshillueshme që të konsumoni frutat e stinës, ku një ndër to është edhe shalqiri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:29

Të ngrënit vetëm është një nga shkaqet më të mëdha të pakënaqësisë, sipas një hulumtimi i ri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:25

Domatet zemërkau janë padyshim nga produktet më të veçanta ndër fruta-perimet e kultivuara në Shqipëri.

Postuar: 24/05/2018 - 16:14

Dhimbjet e kokës janë normale, por kur kthehen në kronike përbëjnë vërtet një problem serioz për ata që vuajnë.

Postuar: 24/05/2018 - 15:52

Hurmat janë një burim i mirë i vlerave shëndetësore dhe që ndikon në përmirësimin e shëndetit tek të gjithë ne për shkak të përfitime dhe rregullimit të problemeve në organizëm.

Postuar: 24/05/2018 - 15:25

Njerëzit me gjumë apnea e kanë kafkën 1.23 mm më të hollë se të tjerët.

Postuar: 24/05/2018 - 14:13

Mungesa e gjumit nuk shkakton vetëm lodhje dhe nervozizëm tek fëmijët dhe të rriturit, por mund të ketë pasoja më të rënda.