Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ushqimet që janë të shëndetshme për sytë

Postuar: 13/09/2017 - 22:48

Shumë njerëz ankohen se shikimi nuk është aq i qartë sa ka qenë më përpara, ndoshta për shkak të punës së tyre ose për shkak të ushqimeve të ndryshme që konsumojnë.

Nëse doni të ndërmerrni masa parandaluese kundër vështirësive në shikim, mund të përfshini lakrën si pjesë të dietës suaj.

Lakra ndihmon në parandalimin e degjenerimin makular dhe gjithashtu ndihmon në shtyrjen e formimit të kataraktit, sidomos për njerëzit që pritet të përjetojnë katarakte në të ardhmen.

Vitamina dhe ushqyesit në vezë, duke përfshirë vitaminën A, promovojnë shëndetin dhe funksionimin e syve.

Portokalli, limoni dhe manaferrat janë të larta në vitaminë C, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e kataraktave. Kataraktet janë sëmundje e syrit që shfaqet me një perde përpara kokërdhokut, e cila ndalon ose pengon të parët, perdja e syrit.

Arrat, bajamet janë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë E që rrisin shëndetin tuaj të syve.

Fasule, bizele të zeza dhe thjerrëzat janë burime të mira të zinkut dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen e retinës dhe të ulin rrezikun për zhvillimin e degjenerimit makular dhe kataraktave.

Farat e lulediellit ndihmojnë që sytë tuaj të jenë të shëndetshëm, për shkak se përmbajnë vitaminën E.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2017 - 22:28

Një vajzë 21 vjeçare nga Amerika rrefen se si joga e ka ndihmuar në shërimin e kancerit.

Pas kurimit ajo tregoi se si kishte humbur të gjitha flokët dhe se si trupi i saj ishte i lodhur, por që kur filloi të bënte joga për të ndryshoi gjithçka.

Postuar: 19/09/2017 - 21:06

Studiuesit në Britani të Madhe tërheqin vërejtjen që njerëzit të cilët nuk hanë mjaft shpesh mish peshku rrezikohen nga sëmundje serioze.

Postuar: 18/09/2017 - 22:44

Jo të gjitha ushqimet janë të shëndetshmë për trupin e njeriut.

Disa zgjedhje të ushqimeve mund të ndikojnë në kujtesë dhe aftësitë tuaja njohëse.

Postuar: 18/09/2017 - 22:18

Anemia është kthyer në një nga problemet shëndetësore kryesore të shqiptarëve sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së he

Postuar: 18/09/2017 - 14:38

Kanceri i vezoreve është lloji më agresiv i kësaj sëmundjeje pasi për fat të keq krijimi i qelizave anormale në pjesën e qafës së mitrës nuk shoqërohet

Postuar: 18/09/2017 - 12:48

Astmatikët janë rreptësisht të ndaluar të pinë duhan, kafe, alkool, lëngje të gazuara, të mos pinë qumësht të lopës, vezë, domate, mish me shumë yndyrë, lëkurën e mishit të pulë

Postuar: 17/09/2017 - 15:23

Duart përmbajnë disa nga receptorët e prekjes më të ndjeshëm në të gjithë trupin. Të gjithë këta receptorë janë të lidhur me trurin nga një rrjet nervash.