Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vlerat e paçmuara të kumbullave jeshile të sezonit

Postuar: 20/04/2017 - 22:44

Kumbullat jeshile, për disa, janë fruti më i mirë i sezonit. Ato nisin që në muajin prill për të vijuar deri në korrik. Në fëmijëri, i kemi shoqëruar gjithnjë me kripë, kur ishin në fazën fillestare të piekjes por sot, kumbullat jeshile që i quajmë ndryshe shahine, i gjejmë të përdorshme në mjaft pjata e gatime mishi. Bashkë me qepën e perime të tjera, kumbulla jep athësinë e duhur për të plotësuar shijen. Mirëpo, përveçse e shijshme, edhe ajo ka vetitë e vlerat e saj ushqyese. Së pari përmirëson sistemin tretës dhe forcon sistemin imunitar. I bëjnë mirë zemrës dhe parandalojnë ngritjen e kolesterolit në gjak, atakun në zemër, çrregullimet e rrahjeve të zemrës. Kumbullat jeshile pastrojnë natyralisht zorrët prandaj shfrytëzoni sezonin për të pastruar trupin. Ndikojnë në përmirësimin e shikimit dhe aktivizojnë punën e veshkave. Një tjetër vlerë e tyre është aftësia për të ndikuar në formimin e qelizave të kuqe të gjakut e për rrjedhojë, për të parandaluar aneminë. Edhe diabetikët duhet t’i kenë në listën e ushqimeve të përditshme sepse janë parandaluese të diabetit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/06/2018 - 15:44

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani diçka me të cilën nuk pajtohet trupi juaj.

Postuar: 21/06/2018 - 14:55

Veshkat eliminojnë toksina, filtrojnë gjakun, absorbojnë mineralet dhe neutralizojnë acidet.Keqfu

Postuar: 21/06/2018 - 14:40

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani d

Postuar: 21/06/2018 - 12:22

Alcajmeri nuk është e vetmja gjendje shëndetësor që dëmton kujtesën.

Postuar: 21/06/2018 - 10:40

Qepët janë përdorur për trajtimin e një numri të lartë shqetësimesh shëndetësore Kjo pasi vetitë

Postuar: 21/06/2018 - 09:42

Është e qartë se ngrënia dhe jetesa e shëndetshme ndikojnë shumë në jetëgjatësinë e njeriut.

Postuar: 20/06/2018 - 23:54

Ekspozimi i përzgjatur ose jo i duhur nën rrezet e diellit mund të shkaktojë dëmtim të syve.