BREAKING NEWS

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me Covid-19, Ministria zbulon shifrat e 24 orëve të fundit

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me
x

Shëndeti

15 pyetje për koronavirusin, ja çfarë duhet të dimë

15 pyetje për koronavirusin, ja çfarë duhet të dimë

Që kur shpërtheu epidemia e re e koronavirusit (e cila më vonë u bë një pandemi), epidemiologët dhe virologët kanë punuar ditë e natë për të studiuar plotësisht një patogjen të panjohur. Pengesa më e madhe është kjo: Covid-19 është një virus për të cilin ne nuk dimë praktikisht asgjë.

Ekspertët bëjnë supozime dhe mbështeten në ato që po ndodhin këto ditë në repartet spitalore në të gjithë botën. Sigurisht, kemi mësuar diçka, por nocionet e grumbulluara deri më tani nuk janë të mjaftueshme për të mundur të mposhtim një armik më të vështirë sesa pritej.

Ne e dimë, për shembull, që për të kufizuar infeksionin, nuk duhet të prekni hundën, sytë dhe gojën, t’i lani duart shpesh dhe t’i mbani larg personave që kanë simptoma të tilla si kollë apo ethe. Ne gjithashtu e dimë se Covid-19 është shumë ngjitës, i cili është pjesë e së njëjtës familje nga e cila vjen gripi klasik (të dy strukturat janë të ngjashme, por jo identike) dhe se në shumicën e rasteve pacientët e infektuar arrijnë të shërohen.

Njohuri shtesë për koronavirusin  do të thotë një hap më shumë drejt zbulimit të vaksinës. Ende ka shumë për të bërë dhe koha po mbaron.

Si dhe ku e ka zanafillën Covid-19?

Ne e dimë se epiqendra e epidemisë është Ëhuan, një megalopol me mbi 10 milion banorë e vendosur në provincën e Hubei, në Kinë qendrore. Rastet e para u shfaqën në mes të dhjetorit edhe pse disa flasin për mesin e nëntorit (ose edhe më herët). Origjina mbetet e panjohur. Neto me pak a shumë teori konspirative, shkencëtarët argumentojnë se virusi mund të ketë ardhur nga një specie shtazore. Lopët, gjarpërinjtë dhe pangolinët janë të dyshuarit kryesorë.

Kur u përhap në Itali dhe Evropë?

Gjurmimi i historisë epidemiologjike të koronavirusit të ri është një ndërmarrje e vështirë. Për momentin "rastet zero", si në Kinë ashtu edhe në Itali, janë ende të panjohura. Sidoqoftë, është e dobishme të lexoni studime të ndryshme të botuara në lidhje me këtë temë. Një hulumtim, veçanërisht ai i kryer në laboratorin e Klinikës Infektive të Dibicit, në Spitalin Saço në Milano, nënvizon se si Covid-19 mund të kishte lindur në Kinë midis tetorit dhe nëntorit 2019

Studimi i cituar, i cili mori në konsideratë ndryshimet në gjenomën virale të patogjenit, parashtroi hipoteza të tjera. Ndërkohë, Covid-19 mund të ketë hyrë në Itali para vendimit të qeverisë sonë për të bllokuar fluturimet me Kinën (në fund të janarit). Pacienti evropian zero mund të ketë mbërritur në Gjermani në 24 Janar.

Cilat janë simptomat?

Simptomat kryesore janë kollë e thatë, ethe dhe vështirësi në frymëmarrje. Virusi jo gjithmonë sillet në të njëjtën mënyrë, dhe në disa raste janë raportuar dhimbje të fytit, diarre, dhimbje koke. Ekziston mundësia që individët e prekur nga format e buta Covid-19 mund të kenë një hundë të ftohtë, teshtitje dhe errësirë. Më në fund, sipas disa hipotezave, humbja e ndjenjës së aromës dhe shijes mund të ishin dy karakteristika të pranishme në fazat e shërimit.

A mund të jesh pozitiv pa patur simptoma?

Ende nuk ka konfirmim zyrtar. Që në fillim dukej e besueshme që njerëzit e infektuar por pa simptoma (të ashtuquajturat asimptomatikë) mund të infektonin subjekte të tjera. Në raste të tjera është vërejtur se Covid-19 mund të shkaktojë simptoma të buta, aq lehtë sa pacienti të mos dyshohet se është i infektuar. Cili është rreziku? Se një person që nuk është i vetëdijshëm se është i sëmurë, vazhdon të jetojë jetën e tij të përditshme duke transmetuar virusin tek kushdo që ai kalon në rrugën e tij.

A bëhesh imun?

Një gjë tjetër që nuk e dimë është për sjelljen e pacientëve të shëruar. A mund të infektohen edhe ata që kanë kontraktuar tashmë infeksionin e ri të koronavirusit? Në përgjithësi, sistemet imune, pasi të merren me një infeksion viral, mbajnë një kujtim të armikut që ata luftuan, në mënyrë që të bëjnë një infeksion të dytë të pamundur për virusin. Është  e vërtetë që ftohjet, për shembull, nuk sjellin imunizim të plotë. Në rast se Covid-19 e bën këtë, prodhimi i një vaksine mund të jetë më e ndërlikuar.

 

A mund të mutohet virusi?

Viruset ndryshojnë vazhdimisht. Është po aq e vërtetë që shumica e ndryshimeve të kodit të tyre gjenerik nuk përfshijnë dallime thelbësore. Në të kundërt: në përgjithësi, patogjenët priren të evoluojnë në planin afatgjatë në forma më pak dhe më pak vdekjeprurëse, ashtu si ndodhi me Sars, një i afërm shumë i afërt i Covid-19 aktual.

Sidoqoftë, ekzistojnë dy shqetësime kryesore. E para: nuk thuhet se të gjitha viruset i pëlqejnë Sars. E dyta: në rast se koronavirusi i ri ndryshon në një formë më agresive, sistemi imunitar nuk mund të jetë më në gjendje ta njohë atë. Dhe madje zhvillimi i një vaksine do të bëhej më e ndërlikuar. Për momentin duket se Covid-19 nuk po ndryshon.

Sa është numri i vërtetë i infeksioneve?

Kjo është një nga pyetjet më të ndërlikuara për t'u përgjigjur. Buletinet e përditshme flasin për qindra mijëra raste të konfirmuara në të gjithë botën. Megjithatë, shifra të tilla paraqesin vetëm pjesën e vogël të dala të një ajsbergu shumë herë më të madh.

 

Përtej njerëzve të paracaktuar ende pa dyshim, ka asimptomatikë, pra janë ata subjekte që kanë virus, por që nuk janë të sëmurë (ose kanë simptoma shumë të lehta). Numri gjithashtu varet nga mënyra se si bëhen tamponët dhe si vendet individuale zgjedhin të menaxhojnë komunikimin e çështjeve. Në dritën e kësaj, për të marrë parasysh të gjitha variablat e përmendura, ka studime që sugjerojnë shumëzimin e vlerës përfundimtare të raportuar nga buletinet zyrtare me dhjetë.

 

A do bjerë koronavisrusi po të ngrohet koha?

Shumë ekspertë e kanë parashtruar këtë hipotezë. Një hipotezë që megjithatë nuk bazohet në ndonjë siguri. Shumë koronaviruse kanë karakteristikën e të qenit sezonal, domethënë ato përhapen në shpërthime në muajt më të ftohtë të vitit dhe më pas zhduken gjatë verës. Dhe kështu me radhë, në një cikël të vazhdueshëm, vit pas viti.

Ne nuk e dimë nëse Covid-19 do të dëmtohet nga nxehtësia, megjithëse disa studiues shpresojnë se zakonet e njerëzve në muajt e verës, të tilla si të kalosh më shumë kohë jashtë, duke kaluar më pak kohë në vende të mbyllura dhe të mbushura me njerëz,- mund të ndihmojnë në zhdukjen e tij. Në çdo rast, për sa kohë që nxehtësia neutralizon virusin, gjithmonë ekziston mundësia që kjo të përsëritet vjeshtën e ardhshme me një valë të dytë, ashtu si gripi.

 

A ekziston rreziku i një valë të dytë?

Vendet aziatike po përballen me atë që është quajtur "vala e dytë" e Covid-19 nga ekspertë. Me pak fjalë, pasi të kenë eliminuar (ose në çdo rast ulur dukshëm) infeksionet e brendshme, shumë qeveri duhet të merren me infeksionet e kthimit. Ose me persona të infektuar nga jashtë që u kthyen në vendin e origjinës.

Rreziku i ri-importimit të Covid-19 ekziston dhe është demonstruar në Kinë, por edhe në Korenë e Jugut dhe Hong Kong. Një problem i tillë është i vështirë për tu kontrolluar, të paktën derisa të dhënat nga të gjitha vendet të arrijnë në numër të ulët ose të papërfillshëm të çështjeve të reja.

Sa kohë mund të rezistojë në sipërfaqe?

Viruset gjithashtu mund të mbijetojnë jashtë një organizmi, për shembull duke depozituar në sipërfaqe. Covid-19 transmetohet kryesisht përmes pikave të pështymës që lëshojmë kur kollitet, flasim apo teshtimë, por akoma nuk kemi siguri se sa është në gjendje t'i rezistojë ambienteve të jashtme.

A mund të përhapin virusin fëmijët?

Edhe fëmijët, ashtu si të rriturit dhe të moshuarit, mund të infektohen me koronavirusin e ri. Për dallim nga pjesa tjetër e popullsisë, të rinjtë janë vërejtur se zhvillojnë simptoma të buta. Në përgjithësi, mund të ndodhë që fëmijët të jenë "super përhapës" të sëmundjeve, ose sepse ato përzihen me shumë njerëz (thjesht mendoni për shesh lojërash) ose për shkak të kontakteve të shpeshta me familjen. Sa për Covid-19, shkalla në të cilën fëmijët mund të përhapin këtë patogjen nuk është studiuar ende.

Cila është shkalla e vdekshmërisë?

Një pyetje tjetër interesante ka të bëjë me vdekshmërinë e vërtetë të Covid-19: përqindja e vdekjeve ndryshon midis 1 dhe 5% sipas vlerësimeve. Shifrat ndryshojnë nga një vend në tjetrin dhe ndikohen nga mënyrat në të cilat llogariten infeksionet dhe vdekjet.

Pse disa njerëz të sëmurë përkeqësohen?

Shumica e kohës Covid-19 manifestohet në forma të buta. Por kini kujdes, sepse në 20% të rasteve njerëzit mund të përkeqësohen, deri në kërkimin e spitalit në kujdesin intensiv. Kjo varet nga sistemi imunitar i individit të infektuar, por gjithashtu - supozohet - nga ndonjë faktor gjenetik. Të qenit në gjendje të thellojë imunitetin mund të ndihmojë mjekët të zhvillojnë sisteme parandaluese për të ulur fluksin e kujdesit intensiv.

Kur do të përfundojë epidemia?

Pyetje miliardë dollarësh. Askush nuk është në gjendje t'i përgjigjet një pyetjeje të tillë. Në rastin më të mirë, supozimet e zakonshme mund të bëhen. Ka nga ata që argumentojnë se përhapja e koronavirusit të ri mund të ngadalësohet në mënyrë progresive me hyrjen në muajt më të ngrohtë dhe ata që besojnë se Covid-19 mund të bëhet një virus ciklik si gripi.

Kur do të fillojë vaksina?

Aktualisht ka disa kompani farmaceutike të përfshira në garën kundër kohës për të zhvilluar një vaksinë. Nuk ka gjasa, përveç nëse ka kthesa të bujshme dhe kthesash, që një ilaç kundër Covid-19 mund të shohë dritë para një viti ose një viti e gjysmë.