Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

16 sëmundjet që shëron uji i detit

Postuar: 10/09/2018 - 07:22

Deti është një burim përfitimi shëndetësor i cili [arandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të rimarrë energjinë e humbur gjatë vitit. Shëtitjet në breg, zhytet në ujë rinovojnë qelizat dhe i bëjnë ato të kthehen në humor të mirë.Deti është një burim përfitimi shëndetësor. Parandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të rimarrë energjinë e humbur gjatë vitit. Shëtitjet në breg, zhytet në ujë rinovojnë qelizat dhe i bëjnë ato të kthehen në humor të mirë.

 
Deti është një kurë e vërtetë për më shumë se 16 sëmundje.
 
Sjellë përfitime dhe lehtësime në rrugët e frymëmarrjes si:
 
– Alergjitë respiratore
 
– Sinusin
 
– Astmën
 
– Rikuperimin nga ftohjet dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes
 
– Problemet e shkaktuara nga pirja e duhanit
 
– Ndikimet nga agjentë kimikë
 
Përmirëson dëmtimet dhe dhimbjet e kockave si:
 
– Zhvendosjet
 
– Shtrembërimet
 
– Thyerjet
 
– Artrozën
 
– Dhimbjet
 
– Osteoporozën
 
– Spondilozën
 
– Sëmundjet reumatike
 
Deti, zvogëlohen alergjitë e lëkurës si:
 
– Psoriasis
 
– Ekzemën
 
– Pezmatimin e lëkurës
 
– Puçrrat në fytyrë
 
Falë detit, përmirësohen sëmundjet e anemisë, sëmundjet gjinekologjike, hipotiroidizmi dhe limfatizmi.
 
Vlen të theksohet se, deti gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit.
 
Falë ujit të detit:
 
– Lirohet trakti respirator. Për këtë arsye, mjeku ua këshillon këtë atyre që vuajnë nga forma astmatike.
 
– Për fëmijët që kanë infeksion të bajameve dhe sëmuren shpesh. Është mirë të bësh shëtitje të gjata buzë ujit.
 
– Ajri i detit përmban një sasi të kripërave minerale të tilla si natrium, magnez, klorid, jod, kalcium, kalium, bromin dhe silic.
 
– Përfitojnë mushkëritë dhe përmirëson frymëmarrjen.
 
– Përmirëson metabolizmin dhe forcon sistemin imunitar.
 
– Zvogëlohet ruajtja e ujit. Uji i detit përmban një përqendrim të kripërave minerale. Lëngjet e tepërta eliminohen përmes lëkurës, urinës dhe osmozës. Kjo bën që këmbët të duken në mënyrë të shkëlqyer.
 
– Eliminoni kilet e tepërta. Në periudhën e plazhit, trupi duket i thatë dhe, edhe pse hani më shumë, humbni peshë. Kjo ndodh sepse metabolizmi funksionon mirë.
 
– Përmirësohet sistemi i qarkullimit të gjakut. Presioni
i ujit në trup, temperatura dhe lëvizja e ujit, bëjnë që qarkullimi i gjakut të jetë më i mirë.
 
– Përmirëson tonifikimin e muskujve. Noti është një ilaç për të gjithë trupin. Relakson muskujt tuaj, duke hequr stresin. Shpërndan kontraktimet e grumbulluara. Përmirëson lëvizjen në nyjet e bllokuara.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 09:21

Të gjithë kanë pozicionin e pëlqyer për të fjetur, mirëpo janë disa pozicione më të preferuar e disa të tjera më të dëmshme për shëndetin tuaj.

Postuar: 22/11/2018 - 08:51

Gjethet e mentës konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e

Postuar: 22/11/2018 - 07:35

Mjekët këshillojnë të gjitha nënat shtatzënë, që fëmijën e tyre ta lindin natyralist dhe jo me pr

Postuar: 22/11/2018 - 07:33

Depozitat e tepërta të yndyrës mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj të përgjithshëm. 

Postuar: 21/11/2018 - 18:27

Për ata që konsumojnë mish duhet të rimendojnë ushqimet e dietës së tyre.

Postuar: 21/11/2018 - 18:19

Çaji ose lëngu i  qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës.

Postuar: 21/11/2018 - 17:35

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëzve që e përdorin uthullën e mollës vetëm në sallatë apo