Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

2 truket që duhet të dini për të kuptuar nëse vaji i ullirit është 100% organik apo jo para se ta blini

Postuar: 09/07/2019 - 13:39

Vaji i ullirit bio përmban substanca të dyshimta dhe klorofil që japin ngjyrën dhe aromën e vajit të rregullt të ullirit, megjithëse prodhuesit ndonjëherë përdorin sojë ose vajra të tjera të lirë.

 
Autori i librit “Extra Virginity: The Sublime and Scandalous World of Olive Oil”,Tom Mueller, pohon se 70% e vajit të pastër të ullirit në botë është i holluar me lloje të tjera , gjë që është e keqe për shëndetin.
 
Ju vështirë se mund ta kuptoni nga shija e tij, dhe madje edhe ekspertët ndonjëherë janë të hutuar. Megjithatë, ka dy mënyra për t'ju ndihmuar të blini markën origjinale të vajit të ullirit.
 
1. Nëse e ruani në frigorifer, vaji i ullirit bëhet i paqëndrueshëm dhe i trashë, por kur nxirret nga frigoriferi gjithmonë do të kthehen në formën e tij të lëngshme. Nëse vaji juaj nuk është i trashë në frigorifer, atëherë na vjen keq që ju them se keni blerë ndoshta një markë të rreme.
 
2. Vaj i ullirit origjinal është lehtësisht i prekshëm nga nxehtësia
 
Nxehtësia dhe drita mund të prishin me lehtësi vajin e ullirit me cilësi të mirë. Gjithmonë zgjidhni vajin e ullirit të mbyllur në shishe qelqi dhe sapo të ktheheni në shtëpi, mbajeni ca në një shishe të vogël dhe ruajeni në dollap, por asnjëherë në afërsi të sobës ose burimit tjetër të nxehtësisë. Mbani pjesën tjetër të vajit në një temperaturë prej 15 ° C. Nëse atij që keni blerë nuk i ndodh gjënë dollap apo afër nxehtësisë atëherë ai nuk është100% organik.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 20:43

Italianët njihen si popull që konsumojnë ushqim të bollshëm por jo të shëndetshëm. Makaronat janë pjata e tyre e preferuar. Ata janë gjithashtu adhurues të verës së kuqe.

Postuar: 18/09/2019 - 14:47

Rritja e fëmijëve është një ndër vështirësitë më të mëdha që hasin prindërit në jetën e tyre.

Postuar: 18/09/2019 - 13:26

Asnjë nuk do të ketë flokë të yndyrshëm, që duken të pistë dhe të vajosur.

Postuar: 17/09/2019 - 19:09

Vështirë se do arrijë t’i marrin të gjitha por të paktën ta kemi një ide të përgjithshme, q

Postuar: 17/09/2019 - 16:04

Në kohët e sotme, vëmendja jonë është më e fokusuar në cilësinë e ushqimeve që sjellim në tryezë.

Postuar: 17/09/2019 - 13:34

Pirja e ujit gjatë ngrënies është një zakon që të gjithë e bëjmë shpesh por ky zakon paska dhe an