Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

3 'hile' të thjeshta që ndihmojnë humbjen e peshës duke ecur

Postuar: 19/05/2019 - 14:17

Ecja është mënyra më e mirë për të humbur peshë si dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ecja ndikon në mirëfunksionimin e zemrës si dhe përshpejton elemininin e yndyrnave. Nëse ecni 30 minuta në ditë mund të zvogëloni rrezikun ndaj sëmundjeve të zemrës, ulni sheqerin në gjak, lehtëson dhimbjet në trup dhe zvogëlon rrezikun e infeksionit.

Por ka disa ‘hile’ të vogla për të përshpejtuar humbjen e peshës duke ecur. Dr Sally Norton, ka ndarë tre këshilla të mëdha se si të merrni maksimumin nga ecja.

Për të arritur qëllimin tuaj duhet që të paktën duke ecur të digjni 130 kalori.

• Ecni në rrugë të ndryshme të ndryshme,  nga bari, në asfalt dhe rërë.

• Ecni me intensitete të ndryshme . Filloni gradualisht në shtimin e shpejtësisë.

• Ecni jo vetëm në rrugë të drejtë...ngjitja në kodra apo rrugët e vështira është dhe më efektive.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes