Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

4 mite për alergjinë nga ushqimi që nuk duhen besuar

Postuar: 15/04/2019 - 09:45

 Ushqimi është shumë i rëndësishëm për jetesën e shëndetshme të çdo individi, por jo të gjithë mund t’i konsumojnë të gjitha llojet që ofrohen. Një pjesë e vogël e njerëzve kanë probleme me alergjitë që i shkaktojnë ushqime të caktuara. Duke qenë se ky problem është i përhapur, si për çdo temë tjetër janë krijuar disa mite të ndryshme. Më poshtë do ndajmë disa prej tyre, të cilat sipas ‘Times of India’ nuk duhen besuar.

 

Një të rrituri nuk mundet kurrsesi t’i krijohet një alergji e re

Kjo nuk është e vërtetë, pasi ka shumë të rritur që kanë përjetuar simptomat e një alergjie të re me kalimin e viteve.

Alergjitë nga ushqimet nuk janë serioze

Ka disa alregji që kanë simptoma të rënda dhe duhen marrë shumë seriozisht.

Të hash vetëm pak nuk të bën dëm

Për disa njerëz të ngrënit vetëm pak është një problem shumë i madh sepse krijon reaksion të rëndë.

Kikirikët janë alergjia më e shpeshtë tek fëmijët

Fëmijët janë më shumë alergjikë nga qumështi dhe vezët, prandaj ky pohim bie.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë. Është i shpejtë dhe i lehtë, shije mahnitëse dhe me të vërtetë efektiv.

Si mund ta përgatisni?

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të

Postuar: 20/10/2019 - 11:32

Të gjithëve na ndodh që shpesh të vuajmë nga dhimbjet e kokës, ankthi apo kapsllëku.

Postuar: 19/10/2019 - 12:22

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë merr të dytin.

Postuar: 19/10/2019 - 07:32

Agjencia e Trajtimit të Pronave ka vendosur të shpërndajë 148 milionë lekë për kompensimin e pron