BREAKING NEWS

SPAK merr vendimin e papritur, rrëzon OFL-në dhe heq sekuestron për 48 pasuri: U bllokuan në kundërshtim me ...

SPAK merr vendimin e papritur, rrëzon OFL-në dhe heq sekuestron
x

Shëndeti

5 arsye pse duhet ta servirësh rukolën çdo ditë në tryezë për familjen tënde

5 arsye pse duhet ta servirësh rukolën çdo ditë në

Rukola ka filluar të përdoret gjerësisht tek tryezat tona. Ka një shije pak pikante dhe të hidhur, e cila shkon mirë me varietetet e tjera të sallatave si marule apo perime të tjera siç janë karotat. Por kombinohet lehtësisht me djathrat dhe pjatat kryesore të mishit dhe peshkut. Ajo gjithashtu ka avantazhin e të qenit një aleat i shkëlqyeshëm i linjës dhe i shëndetit. Ka një konsum të ulët kalorik: përmban rreth 30 kalori çdo 100 gram. Për më tepër, ajo ka shumë veti të dobishme për funksionimin e duhur të organizmit. Për shembull, është një nga burimet më të pasura të kalciumit. Ky mineral është thelbësor për shëndetin e kockave dhe për të parandaluar shfaqjen e osteoporozës. Por përfitimet pak nuk mbarojnë këtu. Këtu keni 5 gjëra që duhet të dini për rukolën

 
1.Përmban shumë vitaminë C
 
Rukoka është një burim i mirë i vitaminës C. Madje e përmban më shumë sesa portokalli. Kjo vitaminë ka një veprim antioksidues. Mbron kundër veprimit të dëmshëm të radikalëve të lira, përgjegjëse për plakjen e qelizave.
 
2.Lufton urinë
 
Ka një fuqi të lartë ngopëse. Ajo sjell kaq shumë fibra që ndihmojnë për të kontrolluar nivelin e glicemisë, nivelet e sheqerit në gjak, përgjegjës për sulmet e papritura të urisë.
 
3.Favorizon shëndetin e zorrëve
Rukola na furnizon me inulinë, një fibër prebiotike që lehtëson përhapjen e baktereve të mira që popullojnë zorrët, të dobishme për shëndetin dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme.
 
4.Qetëson fryrjet
Përmban sasi të mëdha uji dhe minerale të tilla si magnez dhe kalium. Këto substanca lehtësojnë eliminimin e mbeturinave të tepërta dhe toksinave, të cilat shkaktojnë fryrje dhe celulit.
 
5.Të çlodh
 
Rukola përman vitamina të kompleksit B, të cilat ndihmojnë në prodhimin e energjisë dhe në luftimin e lodhjes.