Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 shenjat që tregojnë se trupi juaj ka nevojë urgjente për marrëdhënie intime

Postuar: 12/09/2019 - 07:17

 Raportet intime janë një pjesë tepër e rëndësishme që nuk duhen neglizhuar, nëse dëshironi që të keni harmoni fizike dhe psikologjike.

Të bërit dashuri mund t’ju ringjallë fizikisht dhe psikologjikisht, edhe nëse mund të keni pasur një ditë të keqe.

Gjatë kryerjes së marrëdhënieve intime ndodhin një sërë procesesh kimike që ndihmojnë njerëzit të jenë më të qetë.

Mungesa e marrëdhënieve intime për një kohë të gjatë mund të shoqërohet me shumë pasoja negative për shëndetin, që mund  t’ju shkaktojnë rënie të performancës dhe produktivitetit tuaj.

Më poshtë do t’ju njohim me pesë sinjalet që trupi juaj ka nevojë urgjente për seks.

1. Pagjumësia
Të bërit e dashurisë prodhon hormonin e oksitocinës, i cili është një nga më të mirët për të fjetur siç duhet. Prandaj thënia e famshme “kam fjetur si fëmijë” vlen në këtë rast. Dashuria është një nga aktivitetet e pakta që e mban njerëzimin të shëndetshëm.

2. Stresi dhe humori jo i mirë
Thuhet se kur dikush është në humor të keq është sepse ai ka mungesë seksi. Mungesa me javë ose muaj mund të prekë një person dhe ta bëjë atë të sillet në një mënyrë neurotike, pasi ai mbizotërohet nga emocione negative si pesimizmi, zhgënjimi dhe pasiguria.

3. Mungesa e shkëlqimit në lëkurë
Nëse shikoni veten në pasqyrë dhe shihni lëkurën tuaj si ajo e një krokodili, me siguri keni nevojë për një argëtim në dhomën e gjumit. Duket qesharake, por raportet ndihmojnë lëkurën të hapë poret dhe të lëshojë papastërtitë dhe toksinat që prodhojnë papërsosmëritë në lëkurë.

4. Dhimbje koke
A mendoni se ish-i juaj është përgjegjës për migrenën tuaj? E ke gabim! Është mungesa e tij që ju krijon dhimbje koke. Gjatë marrëdhënies seksuale lëshojmë serotoninën dhe endorfinat, hormonet tipike të lumturisë që shërbejnë gjithashtu për të qetësuar trupin dhe kokën.

5. Çrregullime psikologjike
Mungesa e marrëdhënieve fizike shkakton mungesë të vetëvlerësimit dhe depresionit në situata të ndryshme. Mos kontrollimi i këtyre emocioneve mund të krijojë ankth dhe zhgënjim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 11:07

Kamomili konsiderohet një bimë e sigurt dhe është përdorur në shumë kultura për shërimin e sëmundjeve të ndryshme të lidhura me stomakun, si dhe si një sedativ i lehtë.

Postuar: 11/12/2019 - 10:43

Mjafton të merrni një enë të madhe dhe ta mbushni me ujë të ngrohtë.

Postuar: 10/12/2019 - 15:12

Shkenca e ka aprovuar që roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm.

Postuar: 10/12/2019 - 13:07

Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore.

Postuar: 10/12/2019 - 12:55

Kushdo që ka marrë të paktën njëherë të vetme në jetë pilulën kontraceptive, në mënyrë të pashman

Postuar: 10/12/2019 - 12:07

Shkencëtarët kanë krijuar një pajisje e cila mund të shkatërrojë qelizat e tumorit të lëkurës.

Postuar: 10/12/2019 - 11:46

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në zorrën e trashë.