Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

7 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur pini kafe çdo ditë

Postuar: 22/04/2019 - 18:18

Shumica prej nesh e konsumon shumë kafenë, madje ka nga ata që nuk e fillojnë dot ditën pa të.

Por çfarë ndodh me trupin tonë kur konsumojmë kaq shumë kafeinë?
 Ju mund të ulni shanset për zhvillimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera. Sipas studimeve: Konsumi i kafesë (3-5 filxhanë në ditë) lidhet me uljen e vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 si dhe ul rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit. Ekspertët i janë referuar kafesë si një "drogë që bën mrekullira ", për shkak të aftësisë së saj për të parandaluar sëmundje të tilla.
 
 Përmirëson humorin. Përveç parandalimit të sëmundjeve, kafeja lidhet drejtpërdrejt me trurin tuaj. Sipas Witherspoon, "Kafeina është shoqëruar me veprime pozitive në tru, duke përfshirë vigjilencë dhe vëmendje të përmirësuar mendore, ndihmë me përqendrim dhe një humor të përmirësuar".
Ndihmon në përmirësimin e kujtesës. Sipas revistës Nature Neuroscience, "konsumi i kafeinës rrit konsolidimin e kujtimeve afatgjata tek njerëzit".
Ju bën më sportivë. Kafeina sjell performancë fizike të përmirësuar, sidomos në stërvitje aerobike.
Mund të ndikojë negativisht nëse e konsumoni me tepri. Nëse konsumohet kafe me tepri, disa individë mund të përjetojnë efekte negative anësore, të tilla si ankthi, paniku, pagjumësia dhe varësia ndaj kafeinës.
Rrit nivelin e kolesterolit. Nëse kolesteroli është diçka për të cilën shqetësoheni, duhet të kontrolloni dyfish se si prodhohet kafeja juaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d