Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

7 hormonet që duhet të jenë të balancuara për të humbur peshë më lehtë

Postuar: 17/05/2019 - 19:01

Duke marrë kile dhe pastaj duke i humbur ato dhe mbajtjen e peshës është e vështirë për të gjithë, burra dhe gra. Ndonjëherë, veçanërisht në rastin e grave, fajin për kilet e tepërta mund t’i atribuohen hormoneve tona, substancave që rregullojnë procese të ndryshme në trupin tonë, përfshirë metabolizmin. Kur ato janë të pabalancuara, përpjekjet për të humbur peshën janë të kota.
 
Këtu janë një listë e shtatë hormoneve që ju duhet për të mbajtur të balancuar për të shmangur vendosjen e kileve shtesë dhe për të filluar humbjen e tyre më lehtë:
 
1.Insulinë
 
Është një hormon që ndihmon qelizat tuaja të absorbojnë glukozën (sheqerin) nga gjaku dhe është gjithashtu përgjegjës për akumulimin e yndyrës. Kur niveli i insulinës është shumë i lartë për një kohë të gjatë, kjo mund të çojë në shtimin e peshës dhe madje edhe në obezitet. Për ta balancuar atë: ha pak sheqer; konsumo më pak karbohidrate; merrni më shumë kalori nga proteina; konsumo yndyrna më të shëndetshme, të tilla si omega-3; Bëni ushtrime të mjaftueshme; Sigurohuni që të fitoni mjaft magnez; pi çaj jeshil.
 
2.Leptin
 
Është një hormon që komunikon me trurin kur është plot. Kur jeni mbipeshë, ndoshta keni rezistencë leptine, që do të thotë se truri juaj nuk po merr sinjalin që ju keni ngrënë mjaftueshëm. Për të rritur ndjeshmërinë ndaj leptinit ju mund të: shmangni ngrënien e ushqimeve që shkaktojnë inflamacion, të tilla si pije me sheqer dhe ushqime që përmbajnë yndyrna; përfshini më shumë ushqime anti-inflamatore në dietë, të tilla si peshku yndyror; bëni ushtrime fizike shpesh; flini mirë; kërkoni mjekun tuaj të ju përshkruaj vajra të peshkut dhe shtojcave të acidit alfa lipoik; mund të jenë të dobishme.
 
3.Ghrelin
 
Mund të quhet "hormon i urisë", sepse tregon për trurin që ju duhet të hani. Në njerëzit mbipeshë dhe të trashë ky hormon nuk funksionon ashtu siç duhet. Për të përmirësuar funksionin e saj: konsumoni më pak ushqim dhe pije që përmbajnë një nivel të lartë të sheqerit; merrni më shumë proteina, mundësisht me çdo vakt.
 
4.Kortizoli
 
Është lëshuar në trup në përgjigje e stresit. Një dietë e mirë nuk është e mjaftueshme për të rikthyer nivelet e saj në normale. Për të ulur nivelet e këtij hormoni: ndiqni një plan të shëndetshëm të ngrënies, të shmangni dietat drastike; teknikat e gjykimit dhe aktivitetet relaksuese, të tilla si meditimi ose thjesht dëgjimi i muzikës relaksuese; sigurohu që të flesh mjaft gjumë.
 
5.Estrogjeni
 
Mosbalancimi i këtij hormoni çon në një rritje të peshës, qoftë kur niveli është shumë i lartë dhe kur është shumë i ulët. Kjo shpjegon pse janë marrë më shumë kile gjatë dhe pas menopauzës, kur nivelet e estrogjenit bien. Për të normalizuar nivelet e estrogjenit: ha më shumë fibra dhe perime; fara liri: është treguar se ato mund të ndihmojnë në balancimin e estrogjenit; bëni më shumë stërvitje.
 
6.Glucagon-Like Peptide-1 (GLP-1)
 
Ky hormon ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe na bën të ndihemi të plotë. Për të rritur nivelet e GLP-1: Merrni më shumë proteina, ushqime anti-inflamatore dhe perime me gjethe të gjera; gjithashtu mund të provoni shtesat probiotike: bisedoni me mjekun tuaj.
 
7.Kolecistokinin (CCK)
 
Rritja e niveleve të kolecistokininit mund t’ju ndihmojë të hani më pak. Dhe këtu është se si mund ta bëni këtë: Sigurohuni që çdo vakt të përfshijë proteina; merrni yndyrna më të shëndetshme; konsumoni më shumë fibra.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2019 - 21:35

Ekspertët thonë se sapo të zgjoheni të pini një gotë me ujë ku keni grirë xhenxhefil dhe shtuar lëngun e një gjysmë limoni. Xhenxhefili dhe limoni luajnë një rol të rëndësishëm për pastrimin e trupit nga toksinat.

Postuar: 07/12/2019 - 19:49

Tani jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziazmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjet

Postuar: 07/12/2019 - 13:53

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 07/12/2019 - 13:19

Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është g

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit