Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

8 llojet e ushqimeve të cilat mund t’i konsumoni me shumicë në verë dhe kanë pak kalori

Postuar: 09/07/2019 - 08:34

Marrja e kalorive të tepërta është një nga shqetësimet më të mëdha për të gjithë ata që kujdesen për format trupore, sidomos gjatë stinës së verës. Mirëpo asnjëherë nuk arrini të kuptoni se cilat ushqime kanë më pak apo më shumë kalori, prandaj më poshtë ju listojmë 10 ushqime që kanë pak kalori dhe mund t’i konsumoni pa frikë gjatë verës:

 

1.Sallatë jeshile

Sallata jeshile do të shtojë shumëllojshmërinë e ushqimit tuaj, por edhe vlerat ushqyese. Sallata jeshile ka kalori jashtëzakonisht të ulëta dhe përmbajtje të lartë të ujit, por është një burim i shkëlqyer i vitaminës A, K dhe C.

2.Luleshtrydhe

Luleshtrydhet shërbejnë për disa përfitime shëndetësore, ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.
Ato kanë shumë pak kalori dhe janë një nga ushqimet më të mira për humbje peshe.

 3.Turshi

Turshitë janë të kripura, por shumë të shijshme. Gjithashtu janë një nga ushqimet e preferuara për të gjithë ata që duan të mbajnë dietë, pasi kanë zero kalori.

4.Kastravecat

Kastravecat kanë rreth 90% ujë në përbërje dhe si pasojë nuk kanë fare kalori.

5.Kajsi

Të ëmbla, të lëngshme dhe perfekte për të gjithë ata që duhet të kujdesen për kaloritë e tepërta.

6.Kungulli

Kungulli është një nga perimet e verës më të shëndetshëm dhe më me pak kalori që mund të gjeni.

7.Domatja

Domatet mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës, sipas një studimi të publikuar në “Journal of Lifestyle of America”. Gjithashtu janë një nga perimet më të njohura të cilat ndihmojnë në humbjen e peshës.

8.Pjepri          

I mbushur me antioksidantë, pjepri është ushqimi i përsosur, i ëmbël dhe freskues. Pjepri përmban shumë vitamina dhe minerale që mund të ndihmojnë në parandalimin e problemeve të syve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 20:43

Italianët njihen si popull që konsumojnë ushqim të bollshëm por jo të shëndetshëm. Makaronat janë pjata e tyre e preferuar. Ata janë gjithashtu adhurues të verës së kuqe.

Postuar: 18/09/2019 - 14:47

Rritja e fëmijëve është një ndër vështirësitë më të mëdha që hasin prindërit në jetën e tyre.

Postuar: 18/09/2019 - 13:26

Asnjë nuk do të ketë flokë të yndyrshëm, që duken të pistë dhe të vajosur.

Postuar: 17/09/2019 - 19:09

Vështirë se do arrijë t’i marrin të gjitha por të paktën ta kemi një ide të përgjithshme, q

Postuar: 17/09/2019 - 16:04

Në kohët e sotme, vëmendja jonë është më e fokusuar në cilësinë e ushqimeve që sjellim në tryezë.

Postuar: 17/09/2019 - 13:34

Pirja e ujit gjatë ngrënies është një zakon që të gjithë e bëjmë shpesh por ky zakon paska dhe an