Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

8 simptomat e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme që s’duhet t’i injoroni kurrë

Postuar: 19/11/2018 - 23:45

Një nga problemet që femrat hasin më shpesh janë sëmundjet apo infeksionet e transmetueshme seksualisht. Herë për fajin e partnerit e herë nga pakujdesia ndodh që dhimbjet apo pasojat të jenë mjaft alarmante, prandaj duhet të bëni kujdes.
Ne po ju vijmë në ndihmë me disa nga simptomat e dukshme që mbase deri tani i keni injoruar por nuk duhet ta bëni më.
 
1.Shkarkim i çuditshëm për organizmin
Ju e dini se cila është norma e organizmit tuaj dhe nëse është papritur diçka ndryshon, mbase trupi juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka.
 
Çdo ndryshim në shkarkimin tuaj vaginal normal është një shenjë e infeksionit, qoftë në sasi, ngjyrë apo aromë.
 
2.Urinim i dhimbshëm
Ok, duhet ta pranojmë, urinimi është një nga gjërat themelore më të bezdishme që duhet të bëjmë çdo ditë.
 
Por kur organi gjenital djeg bëhet akoma më e bezdishme dhe mbase ka ardhur momenti të vizitoni doktorin.
 
Shenjat e djegies apo dhimbjes mund të shkaktohen nga një inflamacion në zonën tuaj gjenitale ose rrugët urinare, gjë që mund të jenë rezultat i një infeksioni ose i një sëmundje seksualisht të transmetueshme (SST).
 
3.Organi gjenital  kruhet vazhdimisht
Stop! Kruarja është një simptomë  e një sëmundje seksualisht të transmetueshme si trichomoniasis, që është e njohur për simptomën e kruarjes së vaginës.
 
4.Plagë
Menjëherë pasi gratë infektohen me sifiliz fillojnë të zhvillohen plagë, të cilat nuk shkaktojnë dhimbje. Këto shfaqen në vendin e saktë të infeksionit, që mund të jetë vagina, goja ose anusi.
 
Dhe pas disa javësh ajo bëhet e rëndë, kështu që mos e lini pas dore nëse keni simptoma të tilla.
 
5.Skuqje të ashpra ose puçrra të kuqe
Pra, në lidhje me fazën e dytë të sifilizit. Gratë që janë infektuar me sifilizë do të fillojnë të kenë skuqje të lëkurës,ndonjëherë në pëllëmbë, në pjesën e sipërme të këmbëve ose në bust.
 
Sifilizi mund të shkaktojë dëme afatgjata, si problemet kardiovaskulare dhe neurologjike, kështu që nëse dyshoni se jeni infektuar duhet të shkoni te doktori menjëherë.
 
6.Dhimbje gjatë seksit
Jo çdo lloj seksi është i mirë, por të paktën nuk duhet të jetë i dhimbshëm.
 
Gratë që kanë marrë një infeksion fillojnë të kenë pakënaqësi ose dhimbje gjatë aktit seksual dhe kjo ndodh sepse indet e vaginës dhe mitres janë infektuar dhe janë bërë tepër të ndjeshme.
 
7.Dhimbje barku
Nëse filloni të keni dhimbje barku të cilat nuk ngjajnë shumë me dhimbjet paramenstruale ndodh sepse mitra juaj është infektuar. Nëse nuk largohet me qetësues atëherë duhet të vizitoheni te mjeku.
 
8.Ndryshim ndërmjet periodave
Disa lloje sëmundjesh SST shkaktojnë gjakderdhje në periudha të ndryshme kohore që nuk kanë të bëjnë me menstruacionet dhe kjo ndodh sepse mitra është infektuar. Sëmundje si klamidia ose gonorrhea kanë simptoma të tilla , prandaj do të ishte mirë të këshilloheshit me mjekun.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2018 - 20:00

Shkencëtarët thonë në një studim të fundit kanë zbuluar se proteina kryesore që shkakton sëmundjen e rëndë të fshirjes së kujtesës, është transmetuar më parë me një procedurë tashmë të ndaluar tranfuzioni gjaku.

Postuar: 14/12/2018 - 19:59

Dëshira për të bërë në kohë një dush, apo larja e dhëmbëve janë pjesë e rutinës sonë të përditshm

Postuar: 14/12/2018 - 18:51

Sipas një studimi të kohëve të fundit të realizuar në Australi, shkencëtarët kanë dalë në përfund

Postuar: 14/12/2018 - 18:13

Shumë femra preferojnë të përdorin deodorantin e meshkujve, me pretendimin se është më i fortë dh

Postuar: 14/12/2018 - 17:44

Nëse jeni duke pyetur veten se si mund të humbisni peshë në 7 ditë, e dini se tashmë është e mund

Postuar: 14/12/2018 - 17:27

Ai është ushqimi më ‘in’ i viteve të fundit, por ekspertët e shëndetit kanë paralajmë

Postuar: 14/12/2018 - 17:06

Nëse keni një regjim të pasur në kripë, dijeni që nuk po i bëni trurit asnjë favor!