Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

9 gjërat që duhet t’i bëni me patjetër para se të kryeni marrëdhënie seksuale

Postuar: 21/09/2018 - 22:09

Ndoshta kohët e fundit keni filluar të njihni një partner të ri dhe po përpiqeni të mendoni për mënyra të shkëlqyera për të patur një marrëdhënie seksuale të shkëlqyeshme. Ose ndoshta keni qenë me partnerin tuaj për kaq shumë kohë dhe po shpresoni për një mënyrë se si të krijoni një atmosferë më sensuale në dhomën e gjumit. Sido që të jetë, ekziston një listë e gjërave që duhet të bëni para se të kryeni marrëdhënie.

Nëse dëshironi të jeni me të vërtetë gati për intimitet, mbani në konsideratë këshillat e ekspertëve mbi atë se çfarë duhet të bëni.
 
Këshillohuni për seksin shumë kohë para
 
Ndërsa spontaniteti shpesh vlerësohet, duke krijuar disa tensione seksuale para se të shkoni në dhomën e gjumit mund ta bëni një takim më emocionues. Orari i pritjes do të paguhet.
 
“Jepni partnerit tuaj një puthje të gjatë në mëngjes, një tekst flirtues gjatë ditës ose një shikim ngacmues kur ata kthehen”, tha Sarah Hunter Murray, një studiuese seksi dhe terapiste e marrëdhënieve. “
 
Mbani prezervativët gati
 
Seksi i sigurt është padyshim i rëndësishëm, i cili për disa mund të përfshijë mbrojtjen. Për burrat, mbajini prezervativët gati përpara se të jeni të zënë, në mënyrë që të jeni të përgatitur mirë, tha Sunny Rodgers, një seksolog dhe një trajner i çertifikuar seksual.
 
Fshihni lubrifikuesin pranë shtratit tuaj
 
Rodgers e quajti lubrifikantin “një tjetër element thelbësor” që duhet të mbetet brenda mundësive.
 
Shqyrto detajet
 
Prekja e kujdesshme ndihmon në vendosjen e disponimit. Ndoshta është një listë e preferuar e muzikës, ndriçimi, qirinj apo aroma, të cilat mund të përmirësojnë përvojën, tha Rodgers.
 
Stimuloni trurin tuaj
 
Për gratë sidomos, seksi fillon në mendje. “Truri është një organ seksual më i fuqishëm sesa gjenitalet, kështu që leximi i teksteve erotike do të bëjë mrekulli për të rritur shqisat në përgatitje për seksin”, tha Rodgers.
 
Bëni një listë të detyrave dhe më pas lëreni mënjanë
 
Ju do të shijoni seksin shumë më pak nëse jeni duke menduar për gjithçka që ju nevojitet për të bërë. Nëse mendja juaj vazhdimisht endet në mendime si: “Kemi nevojë për më shumë qumësht” dhe “Do ndryshoj takimin tim me dentistin”, atëherë keni nevojë për një strategji për të qëndruar në këtë moment.
 
“Këto gjëra të përditshme mund të hyjnë në rrugën e të qenit në gjendje të përqendrohen në kënaqjen e seksit”, tha Murray.
 
Bëni një gjë që ju bën të ndiheni më seksi
 
Ndjenja e seksit dhe e dëshirueshme për partnerin tonë është një komponent kyç që kontribuon në gëzimin seksual, tha Murray. “Pra, para se të bëni seks, bëni diçka që ju bën të ndiheni pak më seksi”, sugjeroi ajo. “Diçka që ju bën të ndiheni më tërheqëse do t’ju vërë në një hapësirë më seksuale”.
 
Merrni frymë thellë
 
“Ne po shohim më shumë fakte se kujdesi mund të ndihmojë në rritjen e vëmendjes dhe të përqendrimit në ndjesitë e këndshme seksuale, të cilat sigurisht çojnë në seks më të mirë dhe më të kënaqshëm”, tha Murray.
 
Edhe nëse nuk mediton, mund ta ndash me lehtësi përvojën tënde seksuale nga rutina jote e përditshme. “Para se të zhvendosesh nga jeta juaj e zënë në një mjedis seksual, merrni një moment për të thithur dhe nxjerr frymë pak të thellë,” tha ajo.
 
Filloni ngadalë
 
Një gjë e rëndësishme për t’u mbajtur mend? Shumica e grave kanë nevojë për rreth 20 minuta që trupat e tyre të përgatiten plotësisht për seksin penetrues. “Kjo do të thotë se marrja e kohës për të shijuar mund të sigurojë një përvojë seksuale tepër të kënaqshme seksuale për të dy partnerët “, tha Rodgers.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes