BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Shëndeti

A e dini se cili është fruti më i mirë për shëndetin e trurit? Flasin ekspertët botërorë dhe tregojnë sekretin

A e dini se cili është fruti më i mirë për

Tashmë nuk është më një sekret se zgjedhjet ushqimore që bëjmë, kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë, përfshirë këtu edhe shëndetin e trurit.

Për të mbajtur të shëndetshme funksionet e trurit, ekspertët botërorë të shëndetit, këshillojnë që regjimi ushqimor të jetë sa më i larmishëm.

Por kur bëhet fjalë për frutat, një lloj është në qendër të vëmendjes, të cilën AgroWeb.org e zbulon më poshtë.

Cili Është Fruti Më i Mirë Për Shëndetin e Trurit?
Edhe pse plakja është një proces i natyrshëm dhe i pashmangshëm, ka shumë elementë që mund ta ngadalësojë këtë proces.

Një prej tyre është ushqimi që konsumojmë dhe në këtë aspekt duket se në përgjithësi frutat e pyllit janë ato që japin përfitimet maksimale.

Megjithatë edhe konsumi i frutave të tjera është një element kyç në shëndetin e trurit dhe shëndetin e përgjithshëm.

Kjo sepse fruat kanë plot vitamina, minerale, antioksidantë dhe përbërës të tjerë që ndihmojnë dhe përmirësojnë shëndetin.

Frutat e pyllit janë ato që në rastin e shëndetit të trurit japin më tepër përfititme sepse janë më të pasurat me antoksidantë, të cilat i shërbejnë më së miri këtij organi kaq kompleks.

Manaferrat, boronicat, mjedrat apo dredhëzat, duhet të jenë të gjithmonë në tryezën tuaj.

Këto fruta të vogla, janë gjithashtu shumë të shijshme dhe mund të përfshihen në kaq shumë receta.

Aq sa që nuk mund t’i përjashtosh nga regjimi ushqimor.

Pa marrë parasysh se cilën zgjidhni, ju do t’i siguroni trupit tuaj antioksidantë, fibra dhe shumë vitamina e minerale. Një përfitim tjetër është se të gjitha janë me pak kalori dhe pa yndyrë.

Ato përmbajnë fitokimikate të ndryshme, duke përfshirë antocianinën, acidin kafeik, katekinën, kuercetinën, kaempferolin dhe taninën, në varësi të llojit që zgjidhni.

Këto fitokimikate mund të ofrojnë veti antioksiduese, anti-inflamatore, anti-virale për trurin, duke e ndihmuar atë të ngadalësojë procesin natyral të plakjes.

Pra, përfshirja e këtyre frutave në regjimin ushqimor mund të jetë pikërisht ajo që i nevojitet trurit tuaj për të ruajtur funksionet e tij.