BREAKING NEWS

Dërgimi i emrave të komisionerëve në KQZ, Nazarko "zbërthen" lëvizjen e Berishës: Provokim, ja mesazhi "i fshehtë"

Dërgimi i emrave të komisionerëve në KQZ, Nazarko
x
BREAKING NEWS

"Kemi dëgjuar që ka pasur..."/ Tragjedia në Gramsh, flasin fqinjët: Ishte tip i qetë, ja ku ka punuar

"Kemi dëgjuar që ka pasur..."/ Tragjedia në Gramsh,
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha kohërave", Berisha ka 'dy fjalë' për Ramën: Nuk guxon të bëjë regjistrimin e popullsisë

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x

Shëndeti

A e dinit? Gjenet përcaktojnë sasinë e alkoolit që trupi juaj mund të mbajë

A e dinit? Gjenet përcaktojnë sasinë e alkoolit që trupi

Nëse një shishe verë zhduket shumë shpejt pasi e hapni, fajin mund ta kenë gjenet tuaja.

Sasia e verës që dikush merr në një javë ndikohet ndjeshëm nga gjenet e tyre, sugjeron studim, shkruan DailyMail.

Studiuesit panë analizat gjenetike për pothuajse 3.4 milionë njerëz, të cilët u pyetën se sa pije alkoolike konsumonin mesatarisht në një javë. Për ata me prejardhje evropiane, 10 për qind e njerëzve me rezultatin më të lartë gjenetik të lidhur me pirjen e alkoolit konsumojnë më shumë se shtatë pije në javë mesatarisht.

10 për qind e njerëzve me rezultatin më të ulët gjenetik pinin mesatarisht më pak se katër pije në javë.

Profesor Dajiang Liu, një bashkautor i studimit, nga Universiteti Penn State, tha: "Sa shumë pini mund të mos varet tërësisht nga fakti nëse keni pasur një ditë stresuese, ose sa e mirë ka shija e verës në frigorifer - gjenet,  luajnë një rol të rëndësishëm të pjesshëm. Këto gjetje mund të ndihmojnë gjithashtu për të shpjeguar pse ka disa njerëz që janë gjithmonë të gatshëm të shkojnë në një bar për një pije, ose të gatshëm të hapin një shishe verë. Megjithatë, ne nuk mund të fajësojmë plotësisht gjenet tona, pasi sjellja është shumë e rëndësishme në sjelljet e pijes, dhe është gjithmonë e mundur që njerëzit të vendosin të reduktojnë alkoolin dhe të bëjnë një jetë më të shëndetshme."

Njerëzit kanë rreth 20,000 gjene, në pothuajse çdo qelizë të trupit të tyre.