BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x

Shëndeti

A është e mundur të ëndërrosh në disa gjuhë të ndryshme? Shkencëtarët kanë bërë zbulime interesante që mund t'ju habisin

A është e mundur të ëndërrosh në disa gjuhë

Gjumi luan një rol shumë më të fuqishëm në mësimin e gjuhës sesa mendohej më parë.

Nëse flisni më shumë se një gjuhë, ndonjëherë mund të keni përjetuar përzierjen e tyre në gjumë.

Sophie Hardach, për BBC-në, flet për përvojën e saj shumëgjuhëshe gjatë gjumit:

– Ëndrrat e mia shpesh përmbajnë anglisht, të cilën e flas në jetën e përditshme këtu në Londër, si dhe gjermanisht, gjuhën e fëmijërisë sime.

Por, pyetja është se si dhe pse truri ynë arrin në këto ëndrra shumëgjuhëshe, si dhe a mund të ndikojnë në aftësitë tona gjuhësore në jetën reale.

Deshifrimi i gjuhëve tona të ëndrrave

Në pamje të parë, mund të mos duket e habitshme që shumë njerëz ushtrojnë gjuhë të ndryshme ndërsa flenë, madje edhe njerëzit që sapo kanë filluar të mësojnë një gjuhë të huaj i përdorin ato gjuhë në ëndrrat e tyre.

Gjuha që ne flasim gjatë ditës përcillet kryesisht në netët tona.

Një studim i njerëzve të shurdhër dhe me dëgjim të dëmtuar zbuloi, për shembull, se ata komunikonin në ëndrra, si dhe kur ishin zgjuar, duke përdorur gjuhën e shenjave.

Megjithatë, një vështrim më i afërt i ëndrrave shumëgjuhëshe zbulon një pamje më komplekse, zbulojnë shkencëtarët.

Si fillim, në vend që të luajmë rastësisht fragmente gjuhësore nga koha jonë, truri ynë duket se i përzien ato me të gjitha llojet e shqetësimeve, kujtimeve dhe problemeve të përditshme. Truri ynë mund të krijojë dialogë të tërë në një gjuhë të panjohur fantazie, ose një gjuhë që ëndërrimtarët e kanë hasur në jetën e zgjuar, por nuk e përdorin.

– Në ëndrrat e mia, ndonjëherë kam biseda të gjalla në japonisht, një gjuhë që e studiova, por nuk arrita ta zotëroja në jetën reale, shpjegoi një i anketuar.

Studiuesit e gjumit thonë se mekanika e saktë pas ëndrrave të tilla është mjaft e vështirë për t’u përcaktuar, pjesërisht sepse ëndrrat në përgjithësi janë ende një fenomen mjaft misterioz. Ajo që kuptohet më mirë është se si dhe pse truri ynë përpunon gjuhët dhe madje mëson fjalë të reja në gjumë.

Kjo hedh të paktën pak dritë mbi enigmën e ëndrrave shumëgjuhëshe.