BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Shëndeti

A është shqetësuese për shëndetin? Ja pse njerëzit flasin në gjumë

A është shqetësuese për shëndetin? Ja pse njerëzit

Të folurit në gjumë është një nga format e parasomnisë, pra çrregullime të sjelljes gjatë gjumit. Është shumë i zakonshëm dhe nuk konsiderohet problem mjekësor. Njerëzit flasin në gjumë për një maksimum prej 30 sekondash vazhdimisht, por disa mund ta përsërisin atë disa herë gjatë natës.

Të folurit në gjumë zakonisht përfshin tinguj të thjeshtë dhe të qartë ose mërmëritje që janë të vështira për t’u kuptuar. Gjysma e fëmijëve nga mosha 3 deri në 10 vjeç flasin në gjumë, dhe vetëm një numër i vogël i të rriturve, rreth 5 për qind. Megjithatë, ekspertët besojnë se të folurit në gjumë është i trashëguar.

Çfarë mund ta inkurajojë të folurit në gjumë?

Nëse normalisht nuk flisni në gjumë dhe papritmas filloi t’ju ndodhte, arsyet e mëposhtme mund të jenë shkaku:

1. Ilaçe të caktuara

2. Stresi emocional

3. Rritja e temperaturës së trupit

4. Çrregullime të caktuara mendore

Kur duhet të vizitoni një mjek?

Nëse të folurit në gjumë ndodh papritur, në moshë madhore dhe shoqërohet me frikë, ulërima ose reagime të dhunshme, do të ishte mirë të shkonit tek një mjek. Gjithashtu, nëse mendoni se fëmija juaj ka probleme me gjumin, është mirë të flisni me një pediatër për të mësuar më shumë rreth këtij problemi.

“Tek të rriturit, të folurit në gjumë lidhet me mungesën e gjumit, madje edhe me pagjumësinë”, thotë specialisti i gjumit, Michael Breus.

A mund të reduktohet të folurit në gjumë?

Shmangia e stresit dhe gjumi i mjaftueshëm do të zvogëlojë gjasat që ju të flisni në gjumë. Ju mund të mbani një ditar gjumi që do t’ju tregojë ritmin e rënies në gjumë dhe zgjimit. Vëreni atë për dy javë, dhe këto janë pikat që duhet të vini re.

1. Shkruani kohën kur keni shkuar në shtrat, kohën e përafërt kur keni fjetur dhe kohën kur jeni zgjuar.

2. Shkruani çdo medikament që keni marrë dhe në cilën orë të ditës i keni marrë ato.

3. Shkruani atë që keni pirë çdo ditë, veçanërisht kur bëhet fjalë për pije me kafeinë dhe alkool.

4. Shkruani kur jeni marrë me aktivitet fizik.